Колкото е по-слаб един финансов министър, колкото е по-слабо едно правителство, толкова по-хубаво е да има общи европейски закони. Колкото е по-слаб финансовият министър, толкова е по-високо ДДС. Колкото по-ниско слиза ДДС, толкова по-добър е финансовият министър.
Това казва премиерът Бойко Борисов по време на редовното правителственото заседание в сряда, 28 декември. Министрите Симеон Дянков и Николай Младенов обсъждат с премиера проекта на Международно споразумение за засилен икономически съюз.
„Най-лесният начин за слаб финансов министър е да вдигне ДДС, защото веднага от цялото потребление парите отиват в бюджета. Един процент да вдигнем ДДС, примерно, на 21%, веднага около милиард – милиард и нещо влиза в бюджета повече пари да преразпределяме, 22% - два милиарда и нещо. Ние не го правим", казва премиерът Борисов и продължава: „Нещо повече, мислим и дай Боже, имаме възможност още малко да слезем надолу в ДДС.“
Според премиера лесният начин да се справиш с кризата, е с вдигане на данъците. „Ние това точно защитаваме трета по ред година в бюджетите и това трябва да ви е гордост, когато го обяснявате и го говорите. Другото е лесно…“, казва министър-председателят на министрите си. По думите му, генераторът, моторът на технологиите, на индустриите, на всичко модерно, на екологията в света – е Европа.
Борисов стига и до идеята за обща европейска армия. Според него би било по-евтино, ако въоръжените сили на цяла Европа се обединят. „Защо всяка държава да купува танкове, да купува фрегати, самолети и изтребители, като може да има обща европейска армия? Защо не? Знаете ли колко пари ще се спестят, Ангелов?“, пита премиерът и сам си отговаря: „Милиарди, милиарди евро, които ще отидат в друга сфера, ако се направи. И това един ден ще стане.“
Премиерът продължава с въпросите: „Защо да нямаме общ прокурор в Европа? Защо Европол да не действа на територията на цяла Европа?“ Отговорите отново идват от самия него: „Това е бъдещето и ще видите, че това един ден ще стане, ако Европа иска да е конкурент на другите континенти в света – така да ги разглеждаме – на Америка, на Азия. Ще видите, че ще стане.“