Ваканционните имоти по румънското Черноморие са с 50% по-скъпи от тези по българското, сочи проучване на брокери на недвижими имоти, цитирано от румънското издание Hotnews.
Разликата е още по-голяма, когато става въпрос за апартамент в планинските курорти, като цената за имот в румънските Карпати е със 70% по-висока от тази за подобен в българските планини, се посочва в статията.
Според нея двустайните апартаменти във Варна се продават за 43 хил. евро, докато в румънския курорт Мамая подобен имот излиза около 120 хил. евро. Цената за имот във ваканционен комплекс в Слънчев бряг е по-висока - до 90 хил. евро, но в Румъния тристайните апартаменти по крайбрежието струват по над 120 хил. евро.В планинските курорти двустаен имот в Пампорово може да се купи за 40 хил. евро, докато в румънския Синая (на 150 км от Букурещ) подобен имот излиза над 65 хил. евро, сравняват още анализаторите от северната ни съседка.
Според тях пазарът на имоти у нас успява да поддържа много атрактивни цени, дори в курортите. Проучването определя пазарите на наеми на апартаменти в двете страни като сходни, като посочва нива на месечни наеми за двустаен апартамент в близост до центъра от 250 до 350 евро.
Според Димитър Савов, изпълнителен директор на фонд Bulgarian Land Development (BLD), по северното ни Черноморие няма голямо предлагане на качествени ваканционни имоти. Причината е в липсата на добра инфраструктура. Преди време англичани изграждат 30 апартамента край Балчик на септични ями. Изключение правела Каварна, където инфраструктурата е доста по-добра.
По мнението на изпълнителния директор на BLD пречка за разрастването на пазара на ваканционни имоти у нас е недостигът на квалифициран персонал за довършителните работи. Затова фондът предпочита да работи с главни изпълнители, което малко удължава сроковете в строителството. Строителните фирми у нас имат капацитет да завършат напълно 50 000 жилища на година, а проектите са за 10 пъти повече, уточни Димитър Савов.
Продажбите "на зелено" на голям ваканционен комплекс, който ще се гради край Каварна ще започнат след месец, каза още Савов. Комплексът ще бъде от смесен тип - къщи и апартаменти. Проектът ще бъде много по-голям от Harmony Hills, като само първата част ще е с близо двойно по-голяма площ. Парцелът, където ще се строи, е разположен северно от плажа на Каварна. Цялостното завършване на проекта ще ни отнеме 6-7 години. Само за първата фаза ще са ни нужни 3 години и по още една за всяка следваща, уточни шефът на BLD.
Към новия ни проект има силен интерес не само от страна британци, но и от скандинавци, испанци, руснаци, каза още Димитър Савов. В Каварна ще направим нов частен плаж и ще изградим и пътя до него, добави той.
В Harmony Hills вече са продадени 96 апартамента и 4 от 20-те еднофамилни къщи, като сред тях е и най-скъпата с цена от 150 000 евро. Купувачите са само чужденци - от Испания, Русия, Скандинавия и Великобритания. Засега българи не са проявили интерес да инвестират в комплекса. Проектът ще бъде завършен напълно след около година. Комплексът се изгражда в североизточния край на с. Рогачево, на 4 км от курорта Албена. На 15 минути с кола е и най-близкото голф игрище около Балчик. Интересът към района е голям и продължава да нараства, каза кметът на с. Рогачево, Делина Калчева. Преди година земите се продаваха по 6-7 евро за квадрат, а сега вече са около 20, уточни тя.
След началото на реализацията на проекта в Каварна BLD почва да инвестира и в Боровец. Там фондът притежава 56 дка на изхода от Самоков към курорта. Парцелът е на 500 м от планирания за изграждане нов кабинков лифт, включен в проекта "Супер Боровец". Предварителните продажби там ще започнат през октомври, а строителството през февруари или март 2008 г. Проектът ще се реализира на три етапа.
Скандинавците и испанците вече се конкурират с британците в инвестициите във ваканционни имоти в България, каза изпълнителният директор на BLD, Димитър Савов. От последните 20 договора за продажби в Harmony Hills, който е първият ни проект в района на северното Черноморие, 5 са сключени с граждани от Испания. Има шанс в скоро време и поляци да започнат да купуват повече имоти в България. Най-вероятно е те да предпочетат южното Черноморие, защото им е по-познато. Към северното нараства интересът от страна и на румънците. Германците не купуват у нас, защото техният пазар също е атрактивен за инвестиции. От друга страна те предпочитат повече Майорка в Испания или Хърватска. Руснаците винаги искат близо до имота им да има плаж и инвестират не за да печелят от наем, уточни шефът на BLD.
Според Димитър Савов, големите площи позволяват повече екстри във ваканционните комплекси. По този начин конкурираме по-успешно Испания, която има предимството да е по-близо до Англия, от където са повечето инвеститори във ваканционни имоти.
Българското законодателство не е гъвкаво и не стимулира инвеститорите, каза още Савов. Допълнителна несигурност създават и неяснотите около "Натура 2000". Затова BLD инвестира главно в зони, за които със сигурност се знае, че няма да бъдат вкарани в евромрежата или да бъдат засегнати от Закона за Черноморието, който предвижда определени строителни ограничения, добави той.
Отидете към основна версия
19 Юли, 2007 00:00 763 0
Ваканционните ни имоти с 50 на сто по-евтини от румънските
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.