Лихвите по ипотечните кредити в редица държави по цял свят отчетоха ръст. Това неминуемо доведе до охлаждане на темпа на поскъпване на жилищата В някои държави вече се отчита и спад, сочат данните на Eurostat. Така например, за последния месец се отчита поевтиняване от 3.8% в Дания и от 3.1% в Швеция. Във Финландия и съседна Румъния също процентът на поевтиняване е значителен, съответно 1.3% и 1.2%. В Италия спадът е 1%, а в най-голямата европейска икономика – 0.4%.
Темпът на поевтиняване в Дания е най-силен от 2011 г. досега, припомнят специалисти. Причината е, че на фона на покачващите се лихви по ипотечни заеми, клиентите успяват да договорят по-големи отстъпки при покупката.
В Швеция пазарът спада с най-бързи темпове от 90-те години на миналия век.
Относно северната ни съседка, то единствено тя отчита спад в цените на тримесечна база в целия ЕС. Румъния е и с най-слабото увеличение на годишна база от 7% в целия Съюз.
За последното десетилетие германският пазар на жилища се представя най-добре през последните месеци. Опасността от сериозно поевтиняване на жилищата, обаче е реална и е въпрос да време да станем свидетели на тази тенденция. Лихвите по заемите се повишиха от 1% на 3.9%, а това неминуемо ще доведе до охлаждане на търсенето, тъй като лихвата е висока и все по-малко хора ще могат да си позволят да плащат по-високата заемна цена.
На месечна база най-голямо увеличение на цените от Eurostat отчитат в Кипър – 5.8%, България – 4.1% и Австрия – 4%.