Отидете към основна версия

2 927 9

Спорът за собствеността върху Фолкландските острови може да трае десетилетия

  • фолклендски острови-
  • собственост-
  • спор-
  • десетилетия

Майли: Няма незабавно решение

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Спорът между Аржентина и Великобритания за собствеността върху Фолкландските (Малвинските) острови може да продължи десетилетия. Това мнение изрази президентът на Аржентина Хавиер Майли в интервю за телевизионния канал BBC.

Според него „няма незабавно решение“ по отношение на спорните острови. Аржентинският лидер отбеляза, че страната му „не търси конфликт“, като същевременно обеща да работи по този въпрос по дипломатичен път.

Майли също подчерта, че не смята посещението на британския външен министър Дейвид Камерън на островите за провокация, тъй като „в момента тази територия е в ръцете на Великобритания, той има право да го направи“.

Камерън посети спорните острови през февруари. Това беше първото посещение на шефа на британското външно министерство на архипелага от 30 години. По-късно аржентинският външен министър Диана Мондино изрази недоволство от Камерън на двустранна среща, проведена в Рио де Жанейро.

Фолкландските (Малвинските) острови, разположени в югозападната част на Атлантическия океан, са обект на териториален спор между Аржентина и Великобритания от 200 години. През април 1982 г. между страните избухва въоръжен конфликт. Южноамериканската република беше победена в него, губейки 649 военни за два месеца и половина битки. Загубите на британската страна възлизат на 255 души.

През март 2013 г. огромното мнозинство от жителите на архипелага гласуваха на референдум територията да остане във владение на кралството. Аржентина не признава резултатите от плебисцита. Въпросът за връщането на островите под неин контрол беше повдигнат от Майли в края на миналата година. В предизборната си кампания той заяви, че това не може да стане с военни средства. Майли предложи да се преговаря с Лондон за прехвърлянето на островите на Буенос Айрес по същата схема, по която Великобритания и Китай уредиха статута на Хонконг.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 4 гласа.

Свързани новини