Отидете към основна версия

3 291 20

Сърбия изпреварва България с европейските изисквания, въпреки че не е в ЕС

  • сърбия-
  • завод-
  • отпадъци-
  • преработка-
  • инвестиции

Западната ни съседка ударно строи 5 завода за отпадъци на обща стойност 7.5 млн. EUR

Снимка: ЕРА/БГНЕС

До края на 2027 г. в Сърбия трябва да са готови петте завода за преработка на отпадъци. Те ще бъдат разположени в ключови региони като Пирот, Cpeм-Maчвa, Валево, Суботица и Ужицe. „Целта е да се създаде ефективна система за управление и преработка на строителни отпадъци“, коментира новината Mиpa Paдeнoвич Бoич, дъpжaвeн ceĸpeтap нa Mиниcтepcтвoтo нa eвpoпeйcĸaтa интeгpaция.

Въпреки, че Сърбия не е в Европейския съюз, 5.5 млн. EUR от общо 7.5 млн. EUR, които ще бъдат инвестирани в проектите, са осигурени от европейски фондове.

Втората голяма стъпка, която предприема Сърбия през 2025 г., е доставка на мобилни мелници. Целта им е да се смилат и обработват строителни отпадъци. Те ще са разположени в градовете Hoви Caд, Hиш и Kpaгyeвaц. Капацитетът на тези мелници е преработка на 24 000-52 000 тона строителни отпадъци на година. Изискването е общините, в които ще бъдат разположени тези мелници, да осигурят необходимата инфраструктура за нормалното им функциониране.

С тези две мерки западната ни съседка цели намаляване драстично на броя на незаконните сметища за строителни отпадъци, както и преработването им и повторното им използване в строителния сектор. Прогнозите са 75% от строителните отпадъци да се рециклират и използват за покриване на сметища или строителството на селскостопански пътища. Дървеният материал и метала също подлежат на преработка.

С мерките, които предприема Сърбия, която не е член на ЕС, тя значително изпреварва България, която е в европейското семейство по отношение кръговата икономика. Припомняме, че до края на 2029 г. във всички държави-членки на ЕС трябва да заработи т.нар. „депозитна система“, която е съществена част от кръговата икономика. През последните години липсата на постоянно правителство стопира преговорите и предприемането на реални стъпки това да се случи. Единствено две от големите вериги за хранителни стоки въведоха системата пилотно. Резултатите от първата година от въвеждането показват отлични резултати.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 21 гласа.

Свързани новини