Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е невинен за безконтролното подслушване в МВР. Това реши състав на Софийския градски съд с председател Петър Гунчев, който оправда и подсъдимите с Цветанов бивши шефове на СДОТО Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов, съобщиха от „Правен свят“.
След като прочете присъдата, съдия Гунчев каза, че много би искал да даде разяснения по нея, но няма как да го направи заради характера на делото, което е секретно и се гледаше при закрити врати. На излизане от съдебната зала адвокат Менко Менков, който защитаваше Цветанов, благодари за справедливата присъда, на което съдия Гунчев отвърна, че справедливостта е относително понятие.
Прокуратурата по-рано днес изненадващо се отказа да поддържа обвиненията за безконтролно подслушване срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Това се случи на финала на делото в Софийския градски съд (СГС), който днес ще чете присъдите по него. Наблюдаващите прокурори Чавдар Ангелов и Венцислав Андреев не поддържаха в пледоариите си обвиненията срещу Цветанов и бившите директори на СДОТО Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов, като прокурор Ангелов се позова на промените в Наказателните кодекс (НК) от юли миналата година. Става дума за промяната с преходните и заключителни разпоредби на Закона за МВР, а според специалисти по наказателно право тя съвсем не означава, че обвинението не може да бъде поддържано.
В чл. 371 НК вече е записано, че държавните служители в МВР носят отговорност за деянията в главата "Военни престъпления", "когато са извършени във военно време или в бойна обстановка или при участие в мисия или операция извън страната или във връзка с бойни действия". Преди това нямаше подобно условие и служителите в МВР можеше да бъдат подведени под отговорност за военни престъпления и за деяния, извършени в мирно време.
Тъй като Цветанов е обвинен за т. н. допустителство по чл. 285 от НК, във връзка с чл. 387, който пък е в главата "Военни престъпления", прокуратурата е на мнение, че няма как бившият министър да носи отговорност, след като престъплението е извършено в мирно време. Според прокурор Ангелов императивната разпоредба на НК налага да се приложи по-благоприятният закон в полза на подсъдимите
"На нас не ни остава нищо друго, освен да изпълним закона и да пледираме за оправдателна присъда", каза Ангелов.
Специалисти, бяха категорични, че по това дело не се налага дори изменение на обвинението, а ще е достатъчно, когато произнася присъдата и обсъжда правната квалификация на деянията, както го задължава чл. 301 НПК, съдът да посочи, че квалификацията е по чл. 282 НК. Настъпилото след внасянето на обвинителния акт изменение в законодателството е добре да бъде отчетено и от прокурора в пледоарията му, съветваха експертите. Според прокурор Ангелов обаче, такава хипотеза не съществува.
"Четох тези становища на видни юристи, не ги зная кои са. В чл. 282 се изисква специална цел, лична облага или вреда другиму. В този случай въобще няма такива индикации", каза Ангелов. Иначе, той и колегата му били убедени, че има извършено престъпление, но законодателните промените предопределили поведението им.
Прокурор Ангелов не успя да обясни обаче защо през октомври м.г. година прокуратурата поиска делото да бъде отложено за събиране на нови доказателства. Тогава промените, влезли в сила през юли 2014 г., вече бяха факт и ако се съди по виждането на наблюдаващите прокурори, то още тогава те са нямали друг вариант освен да се откажат да поддържат обвиненията. Тогава делото обаче бе отложено по искане само на прокуратурата, за да бъде приобщено към него дисциплинарно производство срещу шефа в СДОТО Радко Димитров, който според разследващите бил изтрил данните от спецавтомобила на МВР за подслушване.
"В съдебна фаза има друг господар, не сме ние. Има право на такова искане", беше отговорът, който даде прокурор Ангелов.