Отидете към основна версия

1 903 5

Българските митници успешно участваха в международна операция на ОЛАФ

  • олаф-
  • хладилни газове-
  • операция-
  • митници

Задържани са 467,24 кг флуорсъдържащи парникови газове

Агенция "Митници“ участва активно в международната митническа операция KHIONE, насочена срещу незаконния внос и търговия с флуорсъдържащи парникови газове. Операцията се проведе под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) в периода от май до октомври 2024 г. и включваше митническите власти от 16 държави членки на ЕС, както и Турция и Украйна.

Това съобщиха от агенция "Митници".

Българските митници успешно задържаха 467,24 кг флуорсъдържащи парникови газове в 17 отделни случая. Това количество допринесе за предотвратяване на еквивалент на над 400 000 тона въглероден диоксид (CO2), който иначе би попаднал в атмосферата, подкопавайки екологичните цели на Европейския съюз.

Това са синтезирани газове, използвани в промишлеността, които имат голям потенциал да причиняват затопляне на климата – ефектът от тях е често хиляди пъти по-голям от този на CO2.

Тези газове включват хидрофлуоровъглероди (HFC), перфлуоровъглероди (PFC), серен хексафлуорид (SF6) и азотен трифлуорид (NF3).

Операция KHIONE, която носи името на гръцката богиня на снега, е насочена към разкриване и спиране на сложни трансгранични мрежи за незаконна търговия с хладилни газове. Резултатите от операцията показват значим успех – предотвратени са пазарни загуби в размер на над 4,5 милиона евро.

"Чрез тази операция ОЛАФ и националните митнически служби показаха, че можем ефективно да прекъснем тази опасна търговия“, заяви генералният директор на ОЛАФ Виле Итала.

Той подчерта, че съвместните митнически операции са от ключово значение за защита както на финансовите интереси на ЕС, така и на околната среда.

"Незаконната търговия с хладилни газове не само подкопава екологичните цели на ЕС, но и застрашава обществената безопасност“, добави той.

В операцията участваха митническите служби от България, Полша, Латвия, Германия, Словакия, Унгария, Гърция, Естония, Литва, Испания, Италия, Белгия, Холандия, Франция, Хърватия и Румъния, както и от Турция и Украйна.

Успехът на операцията подчертава значението на тясното сътрудничество между европейските институции и националните органи за справяне с екологичните измами, които често включват сложни трансгранични мрежи.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.

Свързани новини