Второто посещение на глава на Римокатолическата църква в Албания беше израз на почит към «мъчениците и жертвите за вярата», един респект към нацията, претърпяла изключително много през годините от потискане на свободата на религията и религиозните преследвания в името на една атеистична идеология.
Първото посещение на папа в страната е през 1993 г. на папа Йоан Павел II и то бе началото на възстановяване структурите и възраждане на албанската католическа църква.
Сега, двадесет и една години по-късно папа Франциск посещава Албания за да окуражи една страна, считана за периферията на Европа, една страна, в която дълги години религиозният живот е бил подложен на тежки репресии.
Със завземането на властта от диктатора Енвер Ходжа през 1944 г е дадено начало на преследването на духовенството и вярващите.
Сред бившите комунистически държави, които в една или друга степен религиозните институции системно са преследвани, Албания е единствената , която институционализира атеизма със закон и си постави за цел напълно да изкорени религиозното съзнание на хората.
Всички места за молитвени поклонения са били разрушении или превърнати в складове или магазини.
Стотици епископи и свещеници са били убити, а други арестувани, бити публично, изпратени в трудови лагери.
Едновременно с това визитата на папа Франциск акцентира върху албанският религиозен плурализъм след дългите години на насилствен атеизъм.
В момента над 60% от населението на страната е мюсюлманско, католиците са 15 %, а православните – 11%.
Много важен аспект на посещението бе да се подчертае специално албанският религиозен плурализъм и представянето пред света духовното и институционално умение да съжителстват различни религиозни групи, които заедно допринасят за изграждане на общото благо на страната.
В този смисъл апелът на папа Франциск към всички нации е религията да е “извор на мир, а не на насилие”.