"Български възход" ще участва във всички разговори за съставяне на правителство, защото само така може да се роди възможността да се състави такова. Какво се случва в парламента. Пред ФАКТИ говори Румен Йончев, лидер на "Земеделски народен съюз", коалиционен партньор на "Български възход".
- Г-н Йончев, били сте няколко пъти народен представител. Но как бихте охарактеризирали това, което се случва в момента - масово противопоставяне. С този не мога, с този не искам…
- Характеристиката на този парламент може би в някакъв аспект е добра. За първи път имаме работеща демокрация. Мнозинства, които се формират около всяко гласуване. За първи път парламентът си върши работата по начина, по който е конституиран. А не с предварителни договорки, с предопределени мнозинства и обезсмисляне на понятието опозиция. С една дума, в този парламент всички са опозиция, и демокрацията е в пълно действие. Иначе що се отнася до полезността на всичко това в средносрочен план не съм убеден, че то може да продължи дълго. Или трябва да се формира ясна управленска структура с отговорност за обозримото бъдеще, или трябва да вървим към нови избори.
- А хората очакват мерки срещу кризите от депутатите?
- Това казваме и ние. Имаме, най-общо, три кризи. На сигурността, около нас в региона и изобщо в Европа, криза със справедливостта, защото хората са с изострени сетива за справедливост у нас. През последните години и по отношение на правосъдието, и по отношение на социалната справедливост в обществото има доста дефицити. И на трето място е кризата на солидарността. Контрастите между бедни и богати, между имащи и нямащи се задълбочиха през последните години, вместо да вървим към едно по-солидарно общество. И тези разлики особено силно ще избуят тази зима, когато ще трябва да плащаме новите сметки за ток, отопление, газ и всичко онова, за което говорим през последните месеци. За нас е важно парламентът да започне да работи максимално бързо по тези кризи. Ако това не стане, това значи, че в парламента не си вършим работата, за която хората са ни избрали.
- Президентът Радев ще бави малко консултациите с партиите, за да може в Народното събрание да се приемат закони, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Кои от тези закони ще подкрепи „Български възход“…
- Целият пакет закони са приоритет. И това е така, защото парите по Плана за възстановяване и устойчивост са абсолютна необходимост за бюджета за следващата година и за справяте с кризите, за които говорим. Очертава се сериозен дефицит и ако този План за възстановяване и устойчивост не влезе в действие, ако по него не постъпят пари, фактически държавният бюджет през следващите месеци ще бъде пробит. Работата по Плана за възстановяване и устойчивост не е само по законопроектите. Необходима е ясна и конкретна работа по неговото изпълнение. Трябва Европейската комисия да може да види такава работа и да повярва на това, което се прави в България.
- На „Български възход“ се гледа като опция за третия мандат. С какво вие сте по-различни и какво ще предложите?
- Ние сме различни в много отношения от останалите политически сили. Има време до третия мандат. Преди това има две ясни опции за съставяне на кабинет. Нека видим какво ще се случи при тях и после да говорим. Ние от ден първи в парламента казваме, че трябва да има разговор, че трябва диалог. Избирателят ни изпрати в парламента много различни партии, но с една единствена задача – да конструираме бъдещото управление на България.
- Декларирате, че сте готови за диалог с всички. Кои са вашите приоритети, около които ще търсите единомишленици?
- Наш приоритет е работата по трите големи кризи. Те са неотложни. Ние не претендираме, че това са наши политики. Според нас те трябва да са приоритет на всяко едно бъдещо управление. И затова търсим съмишленици. Не вярвам, че ще е толкова трудно да ги намерим.
- БСП иска да се върнат хартиените бюлетини, ДБ иска да пратим оръжие в Украйна. „Български възход“ къде е между тези искания…
- Не виждаме път назад към ерата на чувалите и връщането на хартиените бюлетини. Напротив, даже мислим и спешно да се въведе дистанционно гласуване – било по пощата, било чрез електронен вариант. Относно внесените декларации за военна помощ за Украйна бих разделил нещата на две. Едната е търговията с оръжие за Украйна. И ние твърдим, че е крайно време да прекратим тази мимикрия и българско оръжие да започна да се изнася нормално. В противен случай това е в ущърб на бизнеса, на една цяла индустрия в България, която работи добре.
- Защото така ще се елиминират посредниците…
- Защо е нужно да минаваме през посредници, да лъжем себе си, и така да оставяме част от печалбата в чужбина. А не нашите оръжейни търговци директно да правят сделки. Вторият аспект на въпроса е свързан с предоставянето на военна помощ, на цели оръжейни системи под формата на дарения. По този въпрос искаме да чуем мнението на Министерството на отбраната. Нека експертите да кажат коя система можем да позволим да дарим, от коя можем да се лишим, за да не се оставят дупки в отбраната. Непростимо е, а и не вярвам да има народен представител, който би оставил българското небе незащитено дори и за ден. Всяко едно такова решение трябва да е много конкретно. Ако става дума за замяна, трябва да е ясен механизмът на замяната. Ако това ще доведе до ползи за България, ние сме съгласни. В същото време сме малко притеснени, че най-много говорят за това хора, които задържаха превъоръжаването в България дълго време. И някак сега се сещат, в 12 без пет, че имало възможност да се обновяваме. Това трябваше да сме го свършили много отдавна.