Отидете към основна версия

3 129 17

Георги Киряков пред ФАКТИ: В оперативното управление на държавата ДПС не е нужно

  • георги-
  • киряков-
  • герб-
  • дпс-
  • пеевски-
  • борисов-
  • меморандум

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ имат нужното мнозинство, за да може страната да бъде управлявана нормално, казва политологът

Снимка: БНР
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коалиционното споразумение, което ГЕРБ ще предложи на ПП-ДБ… Колко е необходимо, за какъв срок и къде ще остане ДПС. Защо не беше подписано до момента… Пред ФАКТИ говори политологът Георги Киряков.

- Г-н Киряков, коалиционното споразумение, което ГЕРБ предлага на ПП-ДБ, надцаква ли представения от ПП-ДБ меморандум. Остава да чуем „всичко коз“. На това ли си играят в управлението?
- Със сигурност предложението на ГЕРБ-СДС е контрапредложение на това, което направиха ПП-ДБ с меморандума. Коалиционното споразумение е доста по-сериозно. Меморандумът, ако пунктоционално погледнем на думата, е нещо като паметна бележка. Тоест, обикновено предложение, което дори не е адресирано, а е просто като идея за това как трябва да изглежда управлението на държавата. Докато предложението за коалиционно споразумение е съвсем различен формат на политическата игра. Защо смятам, че е контрапредложение и е нещо като надцакване, защото имаме малко време, за да се сключи такова коалиционно споразумение. Това е първият аргумент. Вторият е, че това нещо трябваше да се случи веднага след изборите и да не се дава срок. Сега ГЕРБ дават някакъв 10-дневен срок… Трябваше да се даде възможност за толкова време след изборите, докато не се постигне пълномащабно коалиционно споразумение, и да не се пристъпва към създаване на мнозинство. Дори и един месец да отнемат такива преговори, трябва да се даде това време.

- Коалиционно споразумение за 10 дни… Как ви звучи, сериозно ли е?
- Не е сериозно, разбира се. Ако се направи за 10 дни, няма да е истинско коалиционно споразумение и няма да включва изключително важните въпроси, по които трябва да се постигне консенсус между двете формирования, двете политически сили – ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. То ще бъде в някаква степен нормално, ще бъде на базата на някакви такива джентълменски договорки, но няма да включва всичко, няма да бъде подробно и пак ще чуваме после оправдания защо не е спазено едно нещо, а друго е пренебрегнато. Пак ще има спорове кой е виновен за неспазването на нещо си, на някоя точка.

- Коалиционно споразумение и хоризонт от 3 години. Това чухме да казва Борисов. Ще си удържи ли на думата обаче?
- След като се съмняваме, че това коалиционно споразумение – изработено за 10 дни, примерно, е сериозно и не е само и единствено част от политическата игра, няма как да не се съмняваме в това. От Борисов чухме, че споразумението включва период отвъд ротациите и до края на този мандат. Това време е малко повече от 3 години, но все пак е добра стъпка към политическо нормализиране на ситуацията. Нормализирането започна със съставянето на самото правителство, а сега сме на прага на втората стъпка с подписването на коалиционно споразумение. Друг е въпросът, че сега се използва ситуацията, за да са надцакват едни други с предложения за управление. Едните казват меморандум, другите коалиционно споразумение.

- Виждаме реплики между ГЕРБ и ПП-ДБ, а ДПС къде остава?
- Винаги съм твърдял, че в оперативното управление на държавата ДПС не е нужно! Защо? ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ имат нужното мнозинство, за да може страната да бъде управлявана нормално. ДПС бе нужно за промените в Конституцията и сега при избора на регулаторите. ДПС не е нужно за разпределението на огромните властови и финансови ресурси, които държавата разпределя през управлението.

- Смятате ли, че ДПС може да се държи настрани предвид това, че Пеевски задава дневния ред в политиката, а Борисов е съгласен с повечето неща?
- ДПС има своето място в политиката в България. Но, при положение, че не е нужно за съставяне на мнозинството, просто не бива да се придава тази голяма роля на партията, която ѝ се придаваше в първата част на този мандат - до ротацията. Не виждам все още политическа логика ДПС да бъде включена активно - буквално като коалиционен партньор, в тази конфигурация в момента, която досега съществуваше. Да не говорим, че там, разбира се, Бойко Борисов си прави тънката сметка, че, когато са трима партньори - двама от които са се сговорили по някакъв начин, визирам ГЕРБ-СДС и ДПС, третият партньор ПП-ДБ ще бъде в неизгодна позиция. Защото там са два на един гласа. ПП-ДБ предложиха през меморандум 50:50, на което, разбира се, видяхме реакцията на ДПС и те възроптаха остро. Виждаме сега, че е по-добре да имаме някакво управление – без активната роля на ДПС като трети партньор, вместо да влезем пак в спирала от избори.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 14 гласа.

Свързани новини