Отидете към основна версия

20 0

Новият ирански закон за забрадките - една "огромна обида"

  • забрадки-
  • хиджаб-
  • иран-
  • права на жените-
  • техеран-
  • ислям-
  • религия

Дори политическият елит на Иран не приема безусловно новия по-строг закон за носенето на забрадки. Дали системата ще отстъпи?

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Иранският президент Масуд Пезешкиан наложи вето на новия закон за носенето на забрадки и се обърна към Съвета за национална сигурност. Държавният глава се надява законът да бъде променен поне отчасти.

Според закона, предложен от ислямските хардлайнери в парламента, жените ще бъдат наказвани строго, ако нарушават правилата за носене на забрадки. Наказанията могат да бъдат високи глоби, отказ от социални услуги, забрани за напускане на страната или забрана за работа, конфискация на до пет процента от активите. В последните седмици журналисти, учители и активисти поискаха спирането на спорния закон за хиджабите. Според тях той е "огромна обида" към населението и ще има последици за обществото.

"Политическата система едва ли ще отстъпи"

В дебат на платформата Azad Media, създадена от университета Шариф за насърчаване на критичното мислене, професорът по наказателно право Мохсен Борхани отправя остри критики: "С подобни псевдозакони парламентът разделя обществото още повече". Борхани, който през 2023-а година беше арестуван за критика на политическата система и отстранен от Техеранския университет, можа да се върне на работа при управлението на президента Пезешкиан. Сега юристът предупреждава за последиците от закона за хиджабите, който не само нарушава гражданските права, но и подкопава доверието в религията.

Наблюдателите виждат в спора за закона и борба за власт между хардлайнерите и по-умерените. По време на предизборната си кампания президентът Пезешкиан обеща да поеме по-умерен курс.

Пезешкиан също не е готов да разбере какво наистина искат жените, смята правозащитничката Фезех Абдипур. От Ислямската революция през 19790-а година насам жените са задължени да носят забрадки. Сега новият закон предвижда драстично затягане на санкциите. Абдипур, която неколкократно е била арестувана заради ангажимента си към религиозните малцинства и правата на човека, подчертава: "Жените в Иран се научиха да се борят за свободата и живота си ежедневно. Те искат сами да решават какво да носят. Но за съжаление политическата система едва ли ще отстъпи".

Положението на жените, които отказват да носят хиджаб, става все по-трудно. "Има патрули на нравствената полиция в метрото и по кръстовищата, глоби и актове за това, че не носят хиджаб", съобщава Абдипур. Преди няколко месеца колата ѝ била конфискувана заради "нарушение" на изискването за носене на забрадка. "Глобата, която трябваше да платя, беше изключително висока", добавя тя. "Жените, които надигат глас публично или публикуват снимки в социалните медии без хиджаб, са подложени на натиск да изтрият съдържанието, често под заплаха от правни последствия. Бивши затворнички като мен продължават да бъдат преследвани от органите за сигурност."

Обществото е променено

В големите градове в Иран много жени не се съобразяват с изискването за строгия ислямски начин на обличане. Тази тенденция само се разрасна след големите протести през есента на 2022-а година под надслова "Жена, живот, свобода”. Политиците от консервативните кръгове като бившия председател на парламента Али Лариджани, който е приближен на аятолах Хаменей, също критикуват новия закон за хиджабите. Според Лариджани това не е верният отговор на тези тенденции. "Не се нуждаем от такъв закон - нуждаем се най-много от културно убеждаване".

Но точно тази стратегия се проваля, смята активистката Шива Кианфар. Младата жена бяга от Иран в Германия заради репресиите. Според нея протестите през 2022-а година са били ключов момент. "Най-късно след общонационалните протести в обществото настъпи преосмисляне. Много семейства сега застават на страната на жените, които вече не искат да отстъпят." При протестите Кианфар е арестувана и прекарва няколко месеца в печално известния затвор на град Урмия. "Дори там отказвахме да носим забрадка пред тези, които ни разпитваха", споделя тя.

Кианфар и семейството ѝ плащат висока цена за нейната съпротива - пуснати са под гаранция, но след това продължават да ги притискат. За активистката съпротивата на жените е израз на дълбока социална промяна. Промяна, която не може да бъде спряна.

Автор: Шабнам фон Хайн

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини