• евро 2020-
  • дамсгор-
  • кяер

"Трите лъва" трябваше да минат през продължения, но успяха да сломят храбрите датчани

Англия се класира за пръв път в своята история на финал на европейско първенство. Момчетата на Гарет Саутгейт надделяха над Дания с 2:1 след продължения в полуфинален двубой и на своята стадион "Уембли" ще спорят за трофея с Италия на 11 юли. Хари Кейн донесе победата с попадение в края на първото продължение, след като преди това Дамсгор вкара с отлично изпълнение на пряк свободен удар, а Симон Кяер си отбеляза автогол.

"Трите лъва" започнаха по-дейно и Стърлинг пропусна да вкара с хубав удар, но постепенно "червения динамит" се окопити и овладя инициативата. Дамсгор стреля хубаво в 24-ата минута, но не уцели вратата.

В 30-ата минута обаче той изпълни перфектен пряк свободен удар от близо 30 метра и направи безпомощен Пикфорд - 1:0 за Дания. Това е първият допуснат гол от тима на Гарет Саутгейт на Евро 2020.

В 38-ата минута Стърлинг не успя да преодолее Шмайхел въпреки, че бе на 4-5 метра фронтално срещу вратата. Още в следващата атака обаче Англия изравни. Сака бе изведен по крилото, пусна успоредно на голлинията, а миг преди Стърлинг да вкара в празната врата Кяер се хвърли на шпагат и насочи топката в собствената си мрежа - 1:1.

В 55-ата минута героична проява на Шмайхел спаси датчаните от инкасиране на второ попадение. Магуайър стреля с глава, а стражът на "червените" демонстрира страхотен рефлекс и изби.

След 70-ата минута действията на терена се успокоиха, като и двата тима започнаха все повече да се концентрират върху това да не направят грешка и да допуснат гол, който може да няма време да върнат.

Редовното време завърши без повече попадения и финалистът на Евро 2020 трябва да се определи от продължения и евентуално дузпи.

"Трите лъва" започнаха много дейно продълженията. Кейн стреля, но Шмайхел спаси, а веднага след него и Грийлиш пробва рефлекса на датския вратар, но отново гол не падна.

В 102 минута Рахийм Стърлинг бе съборен в наказателното поле, а съдията Дани Макели отсъди дузпа. Хари Кейн стреля от бялата точка, Каспер Шмайхел спаси, но топката се върна точно на крака на нападателя на Англия, който я прати в мрежата - 2:1.

През второто продължение Дания натисна в опит да изравни резултата и да се стигне до дузпи. Англия даде инициативата, но се отбраняваше умело. "Червения динамит" така и не успя да отбележи нужното попадение и Англия достигна до финала.