Българи работят върху създаването на самолет на бъдещето, който ще се захранва от соларни батерии. С изобретението си те се състезават в конкурс на "Боинг", съобщава bTV.
Машината, наречена Twin Ray, е първата по рода си и е вдъхновена от рибата скат. Twin идва от английската дума за близнаци, защото изобретателите — IT специалистите Добромир и Явор — са като братя.
Явор работи по проекта в България, а Добри търси финансиране в Италия. В началото на октомври двамата станаха победители в регионалното състезание за бизнеси в енергийния сектор PowerUp!, в което участваха със своя проект Twin Ray. Победата на местно ниво им осигури участие във финалния кръг, месец по-късно, който се проведе в Будапеща.
При представянето на проекта, екипът представи разработката си на лек пътнически самолет, който се задвижва от соларна енергия.
Те планират да разположат, върху повърхността на 12-метровите крила на летателния апарат, 3000 соларни панела, които ще се зареждат от слънцето. Това ще дава възможност да се измине разстояние от 400 км. и да се развива скорост от 170 км/ч.
Самолетът е създаден на принципа на строителните блокчета за конструиране.
"Продаваме комплект от части, които пилотът може да сглоби сам, по този начин може да пилотира много по-бързо, отколкото един нормален самолет", пояснява Явор Христов.
Според двамата изобретатели зареждането на машината също става бързо и лесно, а алтернативният метод на захранване позволява както ниски разходи, така и комфортно и екосъобразно придвижване.
Този самолет ще промени пътническите полети и транспортните услуги.
"Използва автономна система, която да прави доставки до близки острови — такива острови много често нямат достъп до гориво и до поща", разказва още Явор Христов.
Twin Ray е допуснат до финала в конкурса на "Боинг".
Наградата за победителя е както финансова — 30 000 евро, така и нематериална под формата на менторство.
Миналата година първият соларен самолет Solar Impulse направи пълна обиколна на земята. За разлика от него Twin Ray е по-бърз и е проектиран за двама души.
"Добри откри, че много инциденти в самолетите стават, понеже хората си правят селфита по време на полета. Ще вградим в самата кабина камери, които да помагат за правене на селфита без пилотът да се разсейва", коментира Явор.