Новата администрация на САЩ продължава да разширява списъка за контрол на износа, за да включва нови компании и организации, заподозрени в подпомагане на китайския военно-промишлен комплекс. Тази седмица към него бяха добавени още около 80 компании и институции, повече от 50 от които се намират в Китай, включително дъщерни дружества на производителя на сървърно оборудване Inspur.
Както отбелязва Ройтерс, в допълнение към китайските компании тази седмица към списъка за експортен контрол на САЩ бяха добавени компании от Тайван, Иран, Пакистан, Южна Африка и ОАЕ. Някои от тях са заподозрени в сътрудничество с компании, включени преди това в списъка за контрол на износа, например с китайската Huawei Technologies. Действията на правителството на САЩ отново предизвикаха критики от страна на китайски дипломати, които обвиниха САЩ, че използват въпросите на националната сигурност за постигане на технологични и търговски цели.
Поставянето на компании в списъка за експортен контрол на САЩ означава, че техните доставчици ще трябва да кандидатстват за лиценз за износ от Министерството на търговията, който е малко вероятно да получат. Компанията-майка на Inspur беше поставена в списъка за контрол на износа на САЩ през 2023 година, но сега под санкциите попадат и нейните дъщерни дружества. Новият списък включва и китайски компании, които американската страна подозира, че помагат на китайските власти в изграждането на суперкомпютри. Някои от тях са действали и като изпълнители на китайската Sugon, която беше поставена в списъка за контрол на износа на САЩ още през 2019-а. Доставките на компоненти за квантови компютри, разработени в Китай, също станаха основа за включването на отделни китайски компании в списъка със санкции.