Отидете към основна версия

9 077 26

Столична община покрива добив на баластра като почистване на река Искър (ВИДЕО)

  • риболовен клуб балканка-
  • иван пандъков-
  • река искър

Позната схема за нас - в повечето случаи не става въпрос за почистване съгласно описанието в чл. 140 на Закона за водите, където ясно е разписано какво означава почистване на речните корита, а това, което наблюдаваме е поголовна сеч на крайречна растителност, за да достигнат строителни техники и копане на баластра, каза Иван Пандъков от клуб "Балканка"

Иван Пандъков

Че се случва нещо при река Искър, ние разбрахме от фейсбук профила на Йорданка Фандъкова за почистване на реката. От години се занимаваме с подобни дейности в цялата страна и сме виждали куп нарушения, затова и веднага позвънихме на Зелен телефон на Басейнова дирекция и РИОСВ, където заедно с тях наш представител извърши проверка. Установи се брутално погазване на закона, който забранява голяма част от извършваните дейности. Беше изготвен протокол и в рамките на 2 дни решихме, че трябва да организираме и протест. Общината нарушава закона и това е стандартна практика в България. Това заяви в студиото на ФАКТИ инж. Иван Пандъков от риболовен клуб "Балканка".

Целта е облечена в "почистване на речното корито" за намаляване риска от наводнения. Позната схема за нас - в повечето случаи не става въпрос за почистване съгласно описанието в чл. 140 на Закона за водите, където ясно е разписано какво означава почистване на речните корита, а това, което наблюдаваме е поголовна сеч на крайречна растителност, за да достигнат строителни техники и копане на баластра, която после се влага в строежите в страната напълно безплатно. По този начин обществеността е ощетена един път с увредената околна среда, един път таксуване на пазарни цени.

Всички наблюдавахме как по проект започнало изграждането на някакъв временен път, който трябва да е изработен от трошено-каменна настилка, която да се достави от кариера, съответно се фактурира, а всички видяха, че това е баластра от реката. Това се случва на много места, копае се поголовно и се отчитат едни средства уж като похарчени, а са изземвани по най-грубия начин от речните корита.

Ние успяхме да ги хванем в много ранен етап този път. Първата проверка беше в събота, в понеделник местни вече се бяха организирали и бяха направили жива верига пред багерите, за да не копаят, бяха спрели унищожаването на реката си. В много други случаи това се случва в по-слабо населени райони и там общо взето сме сами. Но в случая това се случваше под носа на гражданите. Те видяха за какво става въпрос - секат се дървета по 30-40 метра, събарят се, изкореняват се, багерът в реката копае и насипва на брега - нещо, което е недопустимо и забранено от Закона за водите", разказа Пандъков.

"Опитът река Искър да бъде канализирана, защото това виждаме - насипване на бреговете и изправяне на реката, ще доведе до много екологични проблеми. Един от тях е проблемът с увеличаване риска от наводнение на населени места по-надолу. Това е прост закон на физиката, когато изправяйки една река, тя увеличава своята скорост. Това канализиране е остаряла практика да се превръщат реките в едни кюнета. В днешно време ставаме свидетели на публикации от Европа - хората опитват да възстановяват реките максимално естествено. Правилното управление на водите е, когато се съобразяваме със самата река, а не да се опитваме да ги контролираме", каза той.

Целия разговор с Иван Пандъков гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 36 гласа.

Свързани новини