Президентът може да наложи вето върху Закона за бюджета и няма да е за първи път, няма да е прецедент. Когато встъпи в длъжност кабинетът „Орешарски“, имаше инициатива на парламента и тогава имаше актуализация на бюджета, а президентът наложи вето (б.р.- Росен Плевнелиев). Тогава си спомняме, че Волен Сидеров бе „златният пръст“, когато се стигаше до гласувания в парламента, а силите бяха тогава 120 на 120 като гласове. Така Волен Сидеров беше решаващ в определени гласувания. Така че сега, ако се наложи вето, няма да е за първи път. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ доц. Наталия Киселова, преподавател по Конституционно право в Софийския университет.
„Сега президентът повдига и един много чувствителен въпрос, който е проблем като цяло в нашето управление. Дали на ниво държава или община, когато имаме спешна нужда от пари, как ги набавяме. Дали намаляваме разходите, или търсим начин да увеличим приходите. Както държавата, така и общините са собственици на различни активи и могат да извършват стопанска дейност. Както държавата, така и общините притежават земеделски земи, с които могат да се разпореждат“, обясни доц. Киселова.
Попитана как се отнася Конституцията по въпросите за земята и колко е неприкосновен този държавен поземлен фонд, Киселова каза, че според Конституцията земята е обявена за национално богатство.
„Земя, труд и инвестиции са обект на закрила и съответно на еднакви правни условия като третиране. Когато говорим за труд и инвестиции, е добре да уточним, че няма значение кой ги прави. Когато говорим за земята, има особен ред, по който се променя предназначението ѝ - когато е обработваема. Няма пречка всеки, който е собственик, да се разпорежда със собствеността си. Но в случая държавата може да я отдаде под аренда, някой да я ползва и да плаща срещу това наем. Приходите няма да бъдат толкова високи, но държавата запазва своята собственост. Прехвърлянето и разпореждането със земята не го решава един министър или едно правителство. Редно е да има по-сериозен дебат и Министерски съвет е този, който може да се разпорежда в определени случаи. Когато става дума за включването ѝ в общата бюджетна процедура за 2024-а, за да се осъществят мероприятия през 2025-а, е хубаво нещата да бъдат много добре премислени“, каза още тя.
Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.
Отидете към основна версия
30 Ноември, 2023 14:25 3 503 15
Прецедент ли е президентът да наложи вето на Закона за бюджета? Доц. Наталия Киселова пред ФАКТИ (ВИДЕО)
Когато си говорим за земята, има особен ред, по който се променя предназначението ѝ, защото е обработваема, казва преподавателят по Конституционно право
Снимка: Факти.бг
Поставете оценка:
Оценка 4 от 5 гласа.