Властите в Пакистан имат намерение да отменят мораториума върху смъртното наказание по отношение на хора, извършили терористични престъпления, съобщи АП. Той действаше в страната от 2008 г. и неговият срок изтече през 2013 г. Според данни на „Амнести Интернешънъл“ през този период са издадени над 8000 смъртни присъди, но е била изпълнена само една, произнесена от военен трибунал.
До решението да се върне изпълнението на най-тежкото наказание за терористична дейност ръководството на страната стигна след вчерашното нападение на пакистански талибани над военно училище в град Пешавар, при което загинаха над 140 души, повечето от които деца.
Сутринта на 16 декември група от шестима въоръжени мъже проникна в училището и взе за заложници около 500 курсанти и преподаватели, намиращи се в момента в него. Представител на организацията „Техрик е Талибан Пакистан” Мухамад Хорасани заяви, че сред бойците има терористи смъртници, но им е наредено да не атакуват деца.
Движението на талибаните впоследствие осъди нападението на групировката, съобщи „Ройтерс“. „Преднамереното убийство на невинни хора, деца и жени е в разрез с основите на исляма и този критерий трябва да бъде вземан предвид от всички ислямски партии и правителства“, заяви представителят на талибаните Забиула Муджахид.
По-рано представители на талибаните коментираха, че се надявали по този начин да отмъстят на пакистанските военни, които от юни провеждат успешна операция срещу ислямистите в Северен Вазиристан.