Отидете към основна версия

882 0

Куба приветства справедливото обещание на САЩ за списъка на тероризма

  • куба-
  • дипломатически отношения-
  • списъка на тероризма-
  • сащ

Куба бе класирана на първо място в списъка на Държавния департамент през 1982 г.

Снимка АП/БТА

Куба приветства като справедливо решението на САЩ да премахне страната от списъка на държави, спонсориращи и подкрепящи тероризма, заявявайки, че тя никога не е трябвало да бъде в този списък на първо място, пише Би Би Си.

Този ход дойде на фона на нормализирането на отношенията между САЩ и Куба.

Присъствието на Карибската страна в срамния списъка заедно със Сирия, Иран и Судан се превърна в препъникамък за Куба по време на преговорите за повторно отваряне на посолствата.

Търговското ембарго, наложено от САЩ срещу Куба, все още остава и може да бъде прекратено само от Конгреса.

Обама се срещна с кубинския президент Раул Кастро на срещата на върха на двете Америки в Панама в края на миналата седмица, четири месеца след като обяви историческото затоплянето на отношенията с комунистическата островна държава.

Американският президент заяви във вторник, че правителството на Куба "не е осигурявало каквато и да било подкрепа за международния тероризъм" през последните шест месеца.

Той добави, че островната държава е "дала обещание, че няма да подкрепя действия на международен тероризъм и в бъдеще".

Ключови моменти в американо-кубинските отношения от революция в Куба от 1959 г.

1960 г.: САЩ прекъсва дипломатическите си отношения и налага търговско ембарго

1961 г.: Операция в Залива на прасетата започва и завършва с разгром на американските сили; Фидел Кастро обявява Куба за комунистическа държава и се съюзява със СССР

1962 г.: Страхувайки се от американска инвазия, Кастро позволява на СССР да разположи ядрени ракети в Куба. Криза поставя двете суперсили на ръба на ядрена война

1980 г.: Около 125 000 кубинци, много от тях, освободени затворници, бягат в САЩ, когато Кастро временно вдига ограниченията

1993 г.: САЩ стяга ембаргото, което въвежда някои пазарни реформи на фона на икономическата криза след разпадането на Съветския съюз

2002 г.: Американският заместник-държавен секретар Джон Болтън добавя Куба към "оста на злото"

2014 г.: Президентът Обама обявява ходове за нормализирането на дипломатическите и икономически връзки между САЩ и Куба

В изявление на Хосефина Видал, ръководител на кубинския преговорен екип и началник на дирекцията на кубинското министерство на външните работи за Северна Америка заяви: "Кубинското правителство признава справедливото решението на президента на САЩ да премахне Куба от списък, в който никога не е трябвало да бъде включвано, особено за това, че страната ни е жертва на стотици терористични актове, които са стрували 3478 живот и са осакатили 2099 граждани. "

В Хавана, обикновените кубинци приветстваха този ход.

Ерлинда Геронцела заяви пред АП: "Ние не сме терористи, точно обратното. Ние сме привърженици на мира и спокойствието."

Сара Пино заяви пред Ройтерс: "Време е Обама да осъзнае, че Куба е не това, което казват по целия свят. Време е да се възстанови връзката между Куба и САЩ."

Куба бе класирана на първо място в списъка на Държавния департамент през 1982 г., заради това, което САЩ тогава нарече "усилия за насърчаване на въоръжена революция от организации, които използват тероризъм".

САЩ вярва, че Куба за дълго време е предоставяла убежище на членове на баската сепаратистка групировка ЕТА и колумбийската партизанска група ФАРК, според доклад от 2013 г.

Прессекретаръя на Белия дом Джош Ърнест заяви, че САЩ все още има различия с кубинските политики и действия, но те не са свързани със списъка на тероризма.

Републиканският сенатор Марко Рубио, кандидат за президент на САЩ, осъди решението на Белия дом, като заяви, че Куба остава държава спонсор на тероризма.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини