Отидете към основна версия

1 325 1

Тайван се бори с пристрастяването на тийнейджърите към смартфоните

  • тайван-
  • смартфони-
  • зависимост-
  • пристрастяване-
  • мобилни устройства-
  • тийнейджъри

Това показаха данните от проучване на Министерство на образованието

Тийнеджърите в Република Китай проявяват признаци за пристрастяване към смартфони, като притеснителната тенденция се засилва. Това показаха данните от проучване на Министерство на образованието в страната.

Резултатите от годишното проучване сочат, че близо 90 на сто от анкетираните притежават персонални компютри, 88% - смартфони, а 18% от младежите са изложени на риск от сериозно пристрастяване към гореспоменатите мобилни устройства, което е приблизително с 3% повече в сравнение с предходната година.

В същото време между 7.5% и 12.1% от тийнейджърите в републиката развиват зависимост и към онлайн игрите – стойности, отново по-високи от миналогодишните.

„Министерството полага огромни усилия за справяне с този проблем”, заявиха от Министерство на образованието, допълвайки: „Ние планираме незабавно да пуснем в действие пакет от мерки, с които да подобрим положението, в което се намират младежите. Сред тях са и обучение на 60% от преподавателите да разпознават признаците на пристрастяване и обучение на 2200 съветници”.

От Министерството призовават родителите да прекарват повече време с децата си и да разговарят с тях по всички въпроси, от които се вълнуват те. По този начин, от една страна, се създава здрава семейна връзка и се гради взаимно доверие, а от друга, нуждата да се прекарва по-голяма част от времето със смартфон в ръка намалява.

Тревожната статистика сочи още, че учениците от четвърти, пети и шести клас прекарват средно 57.8 минути на ден в делничните дни, сърфирайки в мрежата, а времето за младши и старши гимназисти е съответно 115.8 и 147.2 минути. През уикендите продължителността на сърфирането е два пъти по-голяма и за трите разгледани групи.

Facebook на свой ред е обявен за най-популярната социална мрежа от тийнейджърите. От учениците до шести клас 67% описват себе си като редовни потребители. За другите две групи стойностите са както следва: 93.5% и 94.3%.

В проведеното проучване участие са взели 9 027 младежи от общо 109 училища в цялата страна, а степента на достоверност на резултатите е 95%.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини