Отидете към основна версия

11 Октомври, 2015 12:50, обновена 11 Октомври, 2015 12:50 1 930 4

Европа се противопоставя на ТТИП

  • потест-
  • противопоставя-
  • европа-
  • амстердам-
  • берлин-
  • софия-
  • тпти

Протести в Берлин, Амстердам, София и Добрич

Съботния ден бе ден на протести в Европа срещу планираната сделка за свободна търговия между ЕС и САЩ.

Най-мащабна бе демонстрацията в германската столица Берлин, където по данни на организаторите, около 250 000 души излязоха по улиците. По данни на полицията обаче цифрата е била много по-малка - 100 000 души.

И в Амстердам се проведе мащабен протест срещу ТТИП. Хиляди хора се събраха в холандската столица в събота (10 октомври), за да призоват за спиране на преговорите по Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство, съобщават местните медии.

Демонстрацията в центъра на холандската столица беше организирана от синдикални и природозащитнически организации.

„Съпротивата става все по-голяма”, заяви говорител на организаторите, според които в протеста участват над 7000 души. "В началото бяхме десетки, след това стотици, сега вече сме повече от 7000 души в Амстердам и продължават да се присъединяват хора към нас", заяви още той.

Протести срещу сделката се проведоха и в България.

Въпреки лошото време, в столицата се събраха стотина души, който преминах от бул. „Патриарх Евтимий” до представителството на Европейската комисия, скандирайки „ТТИП е диктат, спри го днес или си мат.”

Шествието бе охранявано от органите на реда.

Ваня Григорова, председател на Сдружение „Солидарна България”, съветник в КТ „Подкрепа” и един от съорганизаторите на протеста припомни, че от Източна Европа, България събра най-много подписи против ТТИП. Тя е убедена, че най-големите вреди от ТТИП за България са заплашването на трудовите и социалните ни стандарти, както и безопасността на храните.

Друг български град, в който се проведоха действия срещу Трансатлантическото споразумение бе Добрич.

Добричлии приеха и подписаха Декларация, която ще бъде внесена в парламента и Министерски съвет. В нея те ясно заявяват, че са против ТТИП.

Хората се причесняват от факт, че с подписването и влизане в сила на споразумението, ще започнат да действат закони, които ще защитават американските компании и няма да важи националното законодателство.

Противниците на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) заявяват, че то е недемократично и заплашва правата на потребителите и работниците.

От своя страна привържениците на сделката, която има за цел да премахне търговските бариери, казват, че тя ще укрепи икономиката и ще създаде работни места.

Договорът за ТТИП предвижда създаването на най-голямата в света зона за безмитна търговия с 820 млн. души в нея. Освен САЩ и страните от ЕС в проекта ще бъдат включени Канада, Мексико, Швейцария, Лихтенщайн, Норвегия и Исландия. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини