Върховният съд на Венецуела постанови, че указът, издаден миналата седмица от президента Николас Мадуро, с който той обяви извънредно положение не е в разрез с конституцията, съобщи Би Би Си.
Указът дава на Мадуро допълнителни правомощия, за да се справи с икономическата криза във Венецуела, включително правото да налага по-строги мерки в областта на сигурността и продоволственото и енергийното снабдяване.
Парламентът, който е контролиран от опозицията отхвърли указа във вторник. Опозицията дори настоя за референдум, с който да бъде свален Мадуро от власт. Въпреки това Върховният съд, който рядко се противопоставя на правителството, заяви, че президентският указ е оправдан.
Съдът потвърди легитимността на постановлението, защото "извънредните социални, икономически, политически, природни и екологични обстоятелства са се отразили сериозно на националната икономика."
В петък президентът Мадуро обяви извънредно положение за 60 дни, като обвини бизнес елита на страната, че бойкотира икономиката и планира преврат срещу социалистическото му правителство заедно със САЩ.
Според мерките, публикувани в Държавен вестник в понеделник, въоръжените сили и местните комисии вече имат правомощия да разпространяват и продават храна. Властите също така ще могат да намалят часовете на работната седмица в частния сектор, както направиха в публичния сектор, за да пестят електроенергия.
Новите мерки позволяват на правителството и да поеме контрола над основни стоки и услуги, което, според анализатори, отваря пътя за отчуждаване на фирми.