Азербайджан готви черен списък за български депутати за тяхната визита в Нагорни Карабах, става ясно от съобщение на министерството на външните работи в Баку.
Посолството на Азербайждан в София е получило инструкции, за да съгласува в българското външно министерство състава на българската делегация, която е посетила Нагорни Карабах.
Във въпросния черен списък на чужди граждани, „незаконно посетили окупираните територии на Република Азербайджан“, обаче влизат над 500 души от цял свят - журналисти, политици, представители на НПО и пр.
През 1991 г. местните жители, които са основно етнически арменци, обявяват независима Нагорнокарабахска република със столица Степанакерт.
„Държавата” обаче не е призната от международната общност и до голяма степен разчита на подкрепата съседна Армения.
Във връзка с изявлението на ръководителя на пресслужбата на МВнР на Азербайджан Хикмет Хаджиев по повод неофициалното посещение на народни представители от НФСБ в Нагорни Карабах, ПП НФСБ заявява:
По повод на заявеното намерение Посолството на Азербайджан в София да „изрази загриженост“ пред българските МВнР и Народно събрание относно посещението на български депутати в Нагорни Карабах настояваме българските институции недвусмислено да пояснят на дипломатите устройството на политическата система в Република България и присъщата на плурализма самостоятелност и независимост на политическите виждания на отделните партии.
Република България е демократична държава с установен правов ред и ясно разделение на властите. Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите. Всякакви опити за внушения, че неофициално посещение на народни представители в един или друг конфликтен район по света означава промяна на външната политика на България, следва да получат отпор от българските власти!
Категорично отхвърляме твърденията на Хикмет Хаджиев, че посещението, цитираме: „свидетелства за това, че някой в България сериозно е обезпокоен от развитието на приятелски и стратегически партньорски отношения между Азербайджан и България“ и „е опит за поддръжка на измислен режим“.
Позицията на НФСБ е, че наследеният от времената на СССР и продължаващ вече няколко десетилетия кървав конфликт в Нагорни Карабах може да бъде трайно решен само по пътя на мирните преговори между заинтересованите страни с посредничеството на международната общност и при зачитане както на международното право, така и на правата и интересите на хората, живеещи в конфликтния район. Всеки опит за военно решение на конфликта ще доведе само до нови жертви и страдания и за двата народа, но не и до неговото прекратяване – както бе доказано при възобновяването на военните действия в началото на април т.г.
Припомняме, че Лидерът на НФСБ Валери Симеонов и народни представители от Патриотичния фронт бяха на двудневно посещение в Армения. Валери Симеонов бе награден с най-високото отличие на арменския парламент, което се дава за особени заслуги към Република Армения – Медал на честта. Отличието му бе връчено в Ереван от заместник-председателя на Народното събрание на Армения Ермине Нагдалян, която благодари на българския парламент за декларацията, с която бе признато масовото изтребление на арменци в Османската империя през периода 1915 – 1918 г. Нагдалян подчерта личната заслуга на Валери Симеонов и НФСБ 24 април да бъде определен в България за Ден на възпоминание на жертвите на геноцида. На 25 май народните представители от НФСБ, водени от лидера на партията Валери Симеонов, се срещнаха с президента на Нагорни Карабах Бако Саакян и с председателя на Народното събрание Ашот Гулиан. Гостите от България бяха запознати с актуалната обстановка в региона след възобновения военен конфликт в началото на април.