Отидете към основна версия

1 364 0

Берлин и САЩ сключиха тайно споразумение

  • берлин-
  • сащ-
  • сключиха-
  • тайно-
  • споразумение

Обменът на данни - вълшебната дума в борбата срещу тероризма

Само няколко дни след атентатите в Брюксел Джеймс Р. Клапър се качи на самолет за Германия. Скърцащият 75-годишен човек с плешива глава, очила и козя брадичка е за американския президент Барак Обама най-важният човек в борбата срещу международния тероризъм, пише в. „Ди Велт“. Джеймс Клапър е директор на националното разузнаване на САЩ

Въпреки "аферата Сноудън" Америка и Европа отново са заедно, не на последно място заради заплахата от ислямистки тероризъм, която е по-голяма от всякога. Точно за това ставаше дума при посещението Клапър в началото на април. В бъдеще информацията за опасни ислямисти трябва да се обменя по-добре и да се предотвратят белите петна в борбата срещу тероризма.

Страхът, че в Европа може да има нови атентати е голям, да не говорим за страха от това приятелските служби по сигурността да са предупредили за извършителите, но информацията e потънала, коментира в. „Ди Велт“

Това трябва да е мислил вътрешният министър Томас де Мезиер, когато през май пътува до Вашингтон и подписа тайно споразумение със САЩ, което бе подготвяно седмици наред под високо напрежение. Става дума за регулиран обмен на данни за ислямистите и техните маршрути.

Де Мезиер знаеше, че неговите служби за сигурност вече са получавали много информация от американците за заподозрени в тероризъм. Според проучване на "Велт ам Зонтаг" обаче не всички записи са били анализирани и сравнени с базите данни или системите за търсене. За това липсваше правна база.

За точното съдържание на споразумението с американците цари официално мълчание. В отговор на запитване на парламентарната група на Зелените, правителството заяви, че Федералната криминална служба (BKA) е получила от ФБР чрез Центъра за анализ на тероризма (TSC) данни за 299 заподозрени в тероризъм.

Правителството не казва колко информации са предоставени от страна на САЩ на немските им колеги. Едно е ясно: масивите от данни на американците са гигантски. В тях ФБР има повече от един милион имена.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини