Палестински журналисти протестираха в края на миналата седмицата, заявявайки, че Google е премахнал маркера на Палестина от своето приложение за карти. Уеб гигантът обаче съобщи, че етикет с името на Палестина никога не е съществувал на неговите карти, пише израелският вестник "Аарец".
Журналистите видяха отстраняването на името "Палестина" като част от мащабния израелски план за отхвърляне на палестинското съществуване.
Кампанията бе качена в Туитър под хаш таг #PalestineIsHere (Палестина е тук).
"Форумът на палестинските журналисти осъжда престъплението по заличаването на името на Палестина, извършено от Google и призовава компанията да отмени решението си и да се извини на палестинския народ", гласи част от изявлението на палестинските журналисти, качено в интернет на 3 август.
"... Този ход има за цел да се фалшифицира историята, географията, както и правото на палестинския народ да има родина. Това е един неуспешен опит да се фалшифицира паметта на палестинците и арабите по света", продължава протестната нота.
Вестник "Вашингтон пост" съобщи, че Google не е променял маркерите в региона, отбелязани на картите му, а резултатите от търсенето си остават все същите, както и преди пет месеца, когато думата Палестина не се е появявала на картите, в които са включени Западния бряг и Газа.
Интернет гигантът заяви, че оплакванията срещу него са неоснователни. "Ние никога не сме имали маркер "Палестина" на картите в Google Maps", заявиха от компанията. Въпреки това Google призна, че е открил грешка, която е изтрила Западния бряг и Ивицата Газа и се работи по възстановяването на данните.
Палестинският протест поражда някои интересни въпроси за силата на картографските технологии. В опитите си безстрастно да документират физическия свят в мрежата, технологичните компании често определят формирането на нашето разбиране за него.