Президентът на Република Китай Цай Ин-уен обеща отново да превърне Тайван в „азиатски тигър“ в статия, която тя написа за специалното издание на Econimist - „Светът през 2017“. В нея президентът на страната изложи своите планове за реформи за следващата година.
„Тайван беше ярка светлина в море от тъмнина, но напоследък много тайванци имат чувството, че тази светлина бледнее на фона на несигурната глобална обстановка“, казва тя.
Цай, която стана първата жена президент на изобрите през януари, заяви, че смята за свой дълг като държавен глава на Тайван да се справи с всички политически и икономически предизвикателства, пред които е изправена страната.
„Бъдещето на Тайван, не по-малко от това на другите страни, ще бъде определено от това как ще отреагираме на тези трудности. Ние искаме отново да направим Тайван азиатски тигър“, допълни още тя. „Моят план за 2017 е Република Китай да поднови ролята си на пионер, съхраняващ нашата базисна социална безопасност , докато в същото време съживява икономиката с нов модел на развитие“.
Докато този момент настъпи, администрацията на Цай ще продължава да „работи върху реформиране на политическите институции, гарантирайки че икономическите и социалните трансформации ще са комбинирани с прозрачност и силно изразена демократическа култура“.
Част от приоритетите на администрацията са укрепване на социалната сигурност чрез пенсионна реформа и увеличаване подкрепата за най-бедните в обществото, и чрез построяване на нови домове за възрастни хора. „Нашата цел е да преразпределим обществените ресурси, така че да постигнем по-справедлива социална система“, пише Цай.
Планът на президента за 2017 г. се фокусира главно върху развитие на индустрията и преодоляване на застоя чрез въвеждане на иновации и създаване на работни места.
„Чрез разумни инвестиции правителството обединява обществените, частните и глобалните ресурси, за да захрани индустрията на бъдещето: „интернетът на нещата“, биотехнологии, зелена енергия и отбрана“, казва Цай.
Част от другите стъпки, залегнали в плана, са разширяване на пазарите, привличане на чуждестранни инвестиции, сключване на нови двустранни търговски споразумения с други страни и, разбира се, „установяване на постоянни, предсказуеми и устойчиви взаимоотношения в рамките на съществуващото законодателство“ с Континентален Китай.
Тайван, Северна Корея, Сингапур и Хонг Конг са наричани „Четирите азиатски тигъра“ от 1970-те до 1990-те години на миналия век, заради своето скоростно икономическо развитие посредством индустриализация и развитие на високотехнологичния сектор.