Германия е дом на около 550 различни вида пчели. Повечето от тях са така наречените пчели „самотници“. Те не живеят в големи кошери, подобно на медоносните пчели, а по отделно.
Учени от катедрата по "Екология на животните и тропическа биология" на Университета във Вюрцбург проведоха редица проучвания и експерименти, в резултат на които стигнаха до заключението, че глобалното затопляне може да бъде фатално за нашите черно-жълти приятели.
Пчелите зависят до голяма степен от наличието на прашец, който могат си набавят само от специални растителни видове. Тук се сблъскваме и с проблема със засилената модернизирана индустриализация, която е главен фактор за нарастващите ефекти на глобалното затопляне.
Глобалното затопляне оказва сериозно въздействие върху времето, което е причината някои растителни видове да се появяват по-късно от нормалното (става дума главно за периода между края на зимата и началото на пролетта). В такива случаи пчелите, които са се излюпили или са излезли от хебернационния си период по-рано от нормалното, изпитват трудности в намирането на храна.
Времевото несъответствие от 3 дена между растителните видове и пчелите може да доведе до сериозни последици за насекомите.
Някои пчели се опитали да намалят усилията си да осигурят храна за своите малки като започнали да продуцират повече мъжко потомство и по-малко женско. Търтеите (мъжките индивиди в пчелното семейство) изискват по-малко храна, отколкото много по-големите млади женски. "За жалост, този подход може да доведе до намаляване на пчелната популация", казва Мариела Шенк, ръководител на проучването.
В повечето случаи женските пчели „самотници“ изграждат няколко гнезда и насочват вниманието си изцяло към изхранването на своето потомство. Те използват краткото време, с което разполагат („самотниците“ живеят по няколко седмици), за да възпроизведат и осигурят нужните условия за техните деца да достигнат зрялост.