Управляващите партии в Тайван и Япония проведоха първите си двустранни разговори по политиките за сигурност по-рано тази седмица, като фокусът бе поставен върху все по-категоричните заплахи от страна на Китай.
Виртуалната среща продължи около 90 минути и в нея участие взеха Ло Чи-ченг и Цай Ши-ин от тайванската Демократична прогресивна партия (DPP) и Масахиса Сато и Таку Отсука от японската Либерална демократична партия (LDP).
Говорителят на тайванската управляваща партия Хси Пей-фен заяви, че срещата е започнала със забележки на Сато и Отсука, подчертаващи, че двете страни се надяват да засилят сътрудничеството помежду, за да могат да отговорят на Китай, чиито действия в региона са променили статуквото и са повлияли на сигурността на Япония и Тайвански проток. Нещо повече – нарастващата военна мощ на Китай е подкопала стабилността в региона и е засегнала целия световен ред.
Отделът за национална отбрана на LDP е предложил на японското правителство да направи смели промени в политиките си и да увеличи свързаните с тях бюджети, за да помогне за поддържане на регионалната стабилност.
Според Хси, Ло отговорил на японските си колеги, като заявил, че и двете страни трябва да действат заедно по въпроси, свързани със сигурността, опазването на околната среда и икономическия растеж, за да запазят свободния и демократичен начин на живот. Той е бил категоричен, че този диалог е подкрепян не само от двете управляващи партии на Тайван и Япония, но и от двата народа, и се очаква той да даде ползотворни резултати.
На свой ред Цай е припомнил историческите връзки между Тайван и Япония и е изразил надеждата си, че подобни срещи ще се провеждат регулярно, за да послужат като нов канал за комуникация между страните.
Срещата се състоя на фона на засилените военни активности на Китай в региона, сред които почти ежедневното нахлуване на китайски военни самолети в тайванската идентификационна зона за ПВО, както и преминаването на китайски военни кораби в близост до японските води.
Междувременно Ши Инхонг, пенсиониран професор от Училището за международни изследвания към университета Renmin в Китай, заяви по-рано в четвъртък, че се заформя политика на „съвместна военна намеса“ от страна на Япония и САЩ.
Той описа срещата като първата „отворена и пряка политическа и военна връзка“ между Тайван и Япония, откакто Токио установи дипломатически отношения с Пекин през 1972 г. По негови думи, при министър-председателят Йошихиде Суга стратегическото сътрудничество между САЩ и Япония по въпросите, свързани с Тайван, бързо се задълбочи и достигна до „червената линия“, поставена от Китай, което на свой ред доведе до „безпрецедентна“ опасна ситуация.