Управителят на МВФ Кристалина Георгиева бе извикана от предишния си работодател Световната банка във връзка със съмнения за оказване на натиск относно доклад за икономическото развитие на Китай, предаде БНР.
Тя е обвинена, че като директор на Световната банка е оказала натиск върху служители за подобряване рейтинга на китайската икономика и така позицията на Китай в класацията „Да правиш бизнес“ за 2018 година се е преместила от 85 място на 78 място.
Според доклада Георгиева изключва данните на Хонконг по политически причини. Тя моли „г-н Дянков“ да ръководи доклада до окончателното публикуване и той работи, за да „идентифицира промени в данните на Китай, които биха повишили резултата на страната“. В изявление Кристалина Георгиева заявява, че не е съгласна с констатациите.
Очаква се тя да даде обяснение относно доклада на Световната банка на заседание на МВФ днес. Говорител на МВФ заяви, че този форум е бил планиран преди, за да обсъди приоритетите на политиката, и преди годишните заседания на Фонда и Световната банка следващия месец.
В доклада пише, че Георгиева и нейният ключов съветник Симеон Дянков са притискали служители, "за да направят конкретни промени в показателите на Китай" и да изкачат Пекин на по-високо място в класацията. По същото време Световната банка търси подкрепата на Китай за увеличение на капитала си. В доклада се цитират случаи на натиск за подобряване на данните за Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Азербайджан в класацията за 2020 г., но не са открити доказателства за участие на ръководството в тези случаи.
Ключова роля е изиграл и Симеон Дянков, бивш финансов министър на България, се казва в текста. Дянков отрича да е играл роля в ревизирането на класацията, а Георгиева - да е искала от него да се включи. Но други участници в събитията твърдят точно обратното. Георгиева, която е управляващ директор на Международния валутен фонд, не приема заключенията на независимата вътрешна проверка на Световната банка за нейната роля в изработването на рейтинга от 2018 г. "Вече проведох предварителни консултации със съвета на директорите на МВФ по този въпрос", цитира изявлението ѝ агенция "Блумбърг".