Политическият дебат понякога поема абсурдна посока не само в България. Социалистическото правителство на Венецуела излезе със специално изявление, с което обвини опозицията в действия, предизвикали остър недостиг на тоалетна хартия в страната, съобщи АП.
На действията на политическите си опоненти социалистите отговорили с правителствена програма, предвиждаща внос на повече от 50 милиона рула тоалетна хартия, тача че да се падат горе-долу по две на всеки от 28-те милиона жители на Венецуела.
Докато се реализира тя обаче хората изпитват затруднения да задоволят хигиенните си нужди, тъй като въпросният артикул просто е изчезнал от търговската мрежа.
“Това е последната капка, която прелива чашата на търпението. Аз съм на 71 години, но не помня такова нещо през целия си живот“, коментирал пред агенцията Мануел Фахундес от столицата Каракас. Съгражданката му Кристина Рамос се оплакала пред медията, че от две седмици е принудена да се справя с подръчни средства при посещение в тоалетната.
Според икономистите недостигът на тоалетна хартия, както и на мляко, масло, кафе, царевично брашно и редица други продукти, е предизвикан от действията на парвителството, което за да запази популярността си сред най-бедните слоеве на населението регулира цените на стоките от първа необходимост.
Ръководството на Венецуела начело с неотдавна избрания президент Николас Мадуро обаче обвинява за недоимъка враговете на революцията, които „предизвиквали дефицит, за да дестабилизират страната“.
Министърът на търговията Алехандро Флеминг заявил, че недостигът на хартия е свързан с „повишеното търсене, предизвикано от кампания в медиите, целяща подкопаване на икономическите основи на страната“.
Как недостигът на храна се съчетава с повишено търсене на тоалетна хартия той не обяснил, но пък обещал „революцията да осигури 50 милиона рула, за да стабилизира пазара и да успокои населението“.
Икономическата политика на социалиста Мадуро, залагаща на масирана национализация, строг валутен контрол и регулирани от държавата цени води към разорение множество частни предприятия, до ниска ефективност на икономиката като цяло, до дефицит и процъфтяване на спекулата, смятат експерти.