Отидете към основна версия

1 453 16

В Египет живеят 9 милиона мигранти от 133 държави

  • египет-
  • мигранти-
  • международната организация по миграция-
  • (мом)-
  • кайро

Международната организация по миграция (МОМ) изчислява, че в Египет живеят 9 милиона мигранти от 133 държави, което прави 8,7 процента от населението на страната

Снимка: Shutterstock

Международната организация по миграция (МОМ) изчислява, че в Египет живеят 9 милиона мигранти от 133 държави, което прави 8,7 процента от населението на страната, съобщи в. "Ал Ахрам".

Най-много са суданците - 4 милиона, следвани от сирийците (1,5 милиона), йеменците (един милион) и либийците (също един милион). Тези четири националности представляват 80 процента от мигрантите, които намират подслон в северноафриканската държава в момента.

Броят на мигрантите се е увеличил значително след 2019 г. заради дългосрочната нестабилност в съседните страни. Това кара хиляди суданци, южносуданци, сирийци, етиопци, иракчани и йеменци да търсят убежище в Египет, отбелязва МОМ.

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси нееднократно е уверявал, че страната му не е транзитна точка за незаконна миграция към Европа. По думите му бежански лагери няма, а бежанците са "гости в страната". Те са част от обществото и имат достъп до образование, здравеопазване и до пазара на труда.

"Египет проявява щедрост към мигрантите, бежанците и търсещите убежище при включването им в образователната и здравната система наравно с египтяните, в много случаи независимо от предизвикателствата, пред които са изправени двата сектора и високата икономическа цена," се посочва в доклада на организацията.

Средната възраст на мигрантите в Египет е 35 години, като малко над половината (50,4 процента) са мъже. По-голямата част от мигрантите (56 процента) живеят в пет области - Кайро, Гиза, Александрия, Дамиета и Дакахлия.

През 2016 г. египетските власти въведоха първата национална стратегия за справяне с незаконната миграция и приеха закон за криминализиране на всички форми на трафик на мигранти. В края на март тази година наказанията за нелегалните мигранти, хората, които им дават убежище, трафикантите и тези, които не са съобщили за случаи на незаконна миграция бяха увеличени. В зависимост от тежестта на нарушението, санкциите са високи глоби и/или лишаване от свобода.

През 2019 г. северноафриканската държава постави началото на инициативата "Спасителни лодки", която осигурява възможности за работа в селища, където има голям брой незаконни мигранти. В рамките на проекта 250 милиона египетски лири (около 14 милиона евро) бяха разпределени между седемдесет населени места.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини