Въпреки "сериозните глобални насрещни ветрове" - включително руската война в Украйна, нарастващите цени на енергията и продължаващите ефекти от пандемията - икономиката на САЩ запазва "значителна сила". Това заяви в понеделник американският финансов министър Джанет Йелън, цитирана от Fox News.
"Нашият икономически план ще засили устойчивостта ни на глобален шок", каза тя, цитира news.bg.
Министерството на труда съобщи по-рано този месец, че инфлацията е нараснала с 0,4% през септември спрямо предходния месец и с 8,2% на годишна база. Тези проценти бяха по-високи от 8,1% и 0,2% месечно увеличение, прогнозирано от икономистите на Refinitiv - тревожен знак за Федералния резерв, тъй като се стреми да охлади ръста на цените и да укроти потребителското търсене с агресивна кампания за повишаване на лихвените проценти.
В още по-обезпокоително развитие, което предполага, че основният инфлационен натиск в икономиката остава силен, основните цени - които премахват по-нестабилните измервания на храните и енергията - се покачиха с 0,6% през септември спрямо предходния месец. От същото време на миналата година основните цени скочиха с 6,6%, най-бързо от 1982 г.
Данните почти гарантираха, че централната банка на САЩ ще одобрят още едно повишение на лихвения процент със 75 базисни пункта - четвъртото по рода си - на следващото си заседание на 1-2 ноември. Повишаващите се лихвени проценти заплашват да предизвикат икономическа рецесия, като принудят бизнеса и в крайна сметка потребителите да се откажат от разходите.