Отидете към основна версия

2 619 0

Еквадор възобновява дренажите за петрол в Амазонските гори

  • еквадор-
  • амазония-
  • нефт

Природният резерват ясуни съдържа 842 млн. барела петрол и заема 10 000 кв. км. от площта на Амазонските дъждовни гори

Снимка: Уикипедия


Еквадор отхвърли плана за съхраняване на Амазонската джунгла. Той трябваше да осигури на страната международни плащания в замяна, на които тя трябваше да се откаже да добива нефт от земите на намиращия се в Амазония резерват Ясуни, съобщава Би Би Си.

В свое изявление еквадорският президент Рафаел Кореа заяви, че Еквадор отново ще започне дренажите за петрол в природната местност. Той оправда решението с това, че по негови думи „т.нар. богати държави“ не са могли да осигурят  на страната компенсации за пропуснатите печалби от евентуалния добив на нефт.

Още с избирането си през 2007 г. Рафаел Кореа започна инициатива за опазването на природния парк. През 2010 г.  той  сключи договор с ООН, според който страната му  трябваше да се ангажира с блокирането на дренажа в резервата Ясуни. В замяна организацията предложи схема за компенсации и привличане на дарения за държавата на стойност от $3.6 млрд.

Ясуни е един от най-големите природни паркове в Еквадор. Според програмата за развитие на ООН в земите на резервата има поне 842 млн. барела суров петрол. Това количество се оценява на $7.2 млрд.  От  както е  спряла добива на петрол до този момент, обаче южно-американската страна е получила само $13 млн. от дарения и още $116 млн. от обещаните компенсации. В своя телевизионна реч президентът Кореа заяви, че вероятно глобалната рецесия е попречила на световната общност да изпълни обещанията към Еквадор. Също така той обвини богатите държави в лицемерие, като според него те  носят основна вина за замърсяването на природата с парникови газове.

Резерватът Ясуни заема площ от 10 000 кв. км. от дъждовните гори в Амазония, като дренажите за нефт там датират от 1970 г. Според Кореа настоящият добив на петрол  няма да повлияе на екологичната структура на района, като той  ще се проведе на само 1% от територията му.

Решението провокира стотици граждани да се съберат на спонтанен протест в еквадорската столица Кито. Според различни данни инициативата за опазване на природния резерват се подкрепя от 78% от населението на страната. Според изследване на програмата за развитие на ООН обезлесяването причинено от  дренажът в Ясуни може да доведе до изхвърлянето 800 млн. метрични тона емисии от въглероден диоксид в атмосферата. Възможно е изхвърлянето на още 400 млн. метрични тона въглероден диоксид от изгарянето на петрола и още други фактори.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини