Бола Тинубу положи клетва като президент на Нигерия, най-многолюдната африканска държава. Предаването на властта става в момент на безпрецедентни предизвикателства за нигерийския държавен глава, отбелязва Асошиейтед прес.
Идването на власт на Тинубу даде на някои нигерийци надеждата за по-добър живот. Но други сънародници на Тинубу не са убедени, че неговото правителство ще работи по-добре от досегашната администрация.
Бивш губернатор на Лагос, икономическия център на Нигерия, 71-годишният Тинубу положи клетва като президент на Нигерия на церемония в столицата Абуджа в присъствието на хиляди нигерийци и на няколко правителствени ръководители. Той наследява президента Мухамаду Бухари начело на страната, която до 2050 г. се очаква да стане третата по брой на населението държава в света след Индия и Китай.
Тинубу обеща да продължи усилията на Бухари за предоставяне на повече демократични преимущества на нигерийците в момент, в който страната е обхваната от криза в сигурността, от широко разпространената бедност и от глад, породили разочарование и гняв у много хора. И тъй като победата на Тинубу на президентските избори все още се оспорва в съда от опозиционните партии и от много млади нигерийци, той също така днес обеща да работи за обединение на нигерийското общество.
На церемонията днес в знак на предаване на властта и на лоялност към новия президент, генерал Лъки Ирабор, началник на генералния щаб на отбраната на Нигерия, подари старите национални и военни знамена на Нигерия на Бухари и получи нови знамена от Тинубу, който е и главнокомандващ на въоръжените сили.
След общите избори в Нигерия през февруари днес също положиха клетва в много нигерийски щати и новоизбраните губернатори.
На церемонията по встъпването в длъжност не присъства нито един от двамата основни опозиционни кандидати, които оспорват избора на Тинубу в съда, а много нигерийци протестираха в Туитър срещу встъпването в длъжност на новия президент. Резултатът от съдебното оспорване се очаква след около три седмици. Ако оспорванията на опозицията бъдат уважени, това ще бъде първият случай в историята на Нигерия, когато съдът ще анулира президентски избори.
Манифестът на Тинубу за нова надежда за страната поставя като приоритети създаването на достатъчно работни места и увеличаването на местното производство на стоки, инвестиране в селското стопанство и публичната инфраструктура, осигуряване на икономически възможности за най-бедните и най-уязвимите нигерийци, както и създаване на по-добра архитектура на националната сигурност за справяне с всички форми на несигурност.
Амбициозните планове на Тинубу обаче могат да бъдат застрашени през първите 100 дни от управлението му от множество предизвикателства - от несигурност до фискална криза, бедност и задълбочаващо се обществено недоволство от действията на властите, казва Мукахид Дурмаз, старши анализатор за Западна Африка в компанията за оценяване на риска "Вириск Мейпълкрофт" (Verisk Maplecroft).
Някои анализатори също така казват, че обещанията, дадени от Тинубу, и надеждата, която те носят, напомнят за времето, когато Бухари беше избран за първи път за президент през 2015 г. Неговите приоритети бяха да се бори с несигурността и да възстанови икономиката, но в крайна сметка той не успя да оправдае тези очаквания.