Голям пренос на прах от Сахара през последните дни е повлиял на качеството на въздуха в Южна Европа, особено в Испания, съобщи европейската обсерватория "Коперник", цитирана от Агенция "Франс Прес" (АФП).
Според "Коперник" прахът от Сахара оказва влияние върху качеството на въздуха в по-голямата част от Западното Средиземноморие, с прогнози за високи нива на праховите частици с диаметър по-малък от 10 микрометра (PM10) в Испания.
Тези прогнози се отнасят и за части от Италия и Южна Франция.
"В най-засегнатите региони фините прахови частици PM10 ще надхвърлят 24-часовия среден праг на експозиция от 50 хг/м3, установен от Европейския съюз за този вид замърсител", поясниха от "Коперник".
Освен че оцветява небето в оранжево или червено, прахът от пясъчните бури в Северна Африка може да оказва влияние върху здравето на хората, причинявайки затруднено дишане или проблеми със сърдечносъдовата система. Той също намалява ефективността на слънчевите панели.
Въпреки това, тези пясъчни мъгли са по-малко токсични от ултрафините частици, които се образуват от пътния трафик, изгарянето на дърва, въглища или пожари.
Според Световната метеорологична организация (СМО) пясъчните бури засягат предимно хората, живеещи в сухи или полусухи райони на Северна Африка, Арабския полуостров, Централна Азия и Китай, представлявайки "сериозна заплаха за здравето".