Доклад на ООН, цитиран от ДПА, отбелязва, че още 165 милиона души по света са попаднали под прага на бедността през последните години. Пандемията от COVID-19 и икономическите сътресения през 2020 година доведоха до понижаване на разполагаемите дневни доходи на засегнатите хора под прага от 3,65 долара, информира Програмата на ООН за развитие (UNDP).
Този брой можеше да е дори по-висок, ако нямаше програми за социална сигурност и стимулиращите пакети, които много правителства предприеха по време на пандемията. Въпреки това, тази тежест става непоносима, особено за страните с ниски доходи.
Директорът на UNDP, Ахим Щайнер, подчерта, че правителство, което не може да осигури достатъчно лекари и медицински сестри в болници или да достави лекарства за здравните центрове в селските райони, фактически разрушава социалната инфраструктура на държавата. Това води до по-ограничени здравни услуги, по-слабо образование и липса на мрежи за социална помощ, които могат да предоставят временно облекчение на хората, които са се озовали в ситуация, в която не могат да се грижат за своите семейства.
ООН предупреди, че 52 страни по света са затиснати в дългов капан, от който не могат да се освободят без външна помощ. През 2022 година световният държавен дълг достигна рекордните 92 трилиона долара, което е пет пъти повече от нивото през 2000 година.
Обобщавайки, ООН посочва, че 40% от световното население, или 3,3 милиарда души, живеят в страни, където лихвите по заеми надвишават разходите за здравеопазване или образование.