Отидете към основна версия

1 166 13

Байдън: Отношенията между Израел и Саудитска Арабия могат да станат жертва на новата война в Близкия изток

  • израел-
  • байдън-
  • саудитска арабия

Войната ще забави или провали дългогодишния дипломатически натиск на САЩ за подобряване на отношенията между Израел и арабските му съседи

Снимкa: Shutterstock

Преди по-малко от три седмици израелският премиер Бенямин Нетаняху седеше до президента Джо Байдън и се чудеше, че "историческият мир между Израел и Саудитска Арабия" изглежда постижим - дипломатически напредък, който той прогнозира, че може да доведе до траен мир между израелците и палестинците.

Байдън беше също толкова оптимистичен, казвайки на Нетаняху по време на срещата им в Ню Йорк: "Ако вие и аз – преди 10 години – говорехме за нормализация със Саудитска Арабия, мисля, че щяхме да се гледаме един друг като:" Кой какво е пил? "

Сега избухването на войната между Израел и палестинците и след опустошителната атака на „Хамас“ на израелска земя заплашва да забави или провали дългогодишния дипломатически натиск на САЩ за подобряване на отношенията между Израел и арабските му съседи.

Така нареченият натиск за нормализация, който започна при администрацията на бившия президент Доналд Тръмп и беше заклеймен като споразуменията от Авраам, е амбициозно усилие за прекрояване на региона и засилване на позицията на Израел по исторически начини. Но критиците предупреждават, че тя прескача палестинските искания за държавност.

Държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че атаките на "Хамас" може да са били предизвикани отчасти от желанието да се провали най-амбициозната част от инициативата на САЩ: запечатването на дипломатическите отношения между съперниците Израел и Саудитска Арабия. Двете най-големи сили в Близкия изток споделят общ враг в лицето на Иран, щедър военен и финансов спонсор на "Хамас".

Подобен пакт между Ерусалим и Рияд би бил определящо наследството постижение за Байдън, Нетаняху и саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман. Това е нещо, което може да проправи пътя за още повече арабски и мюсюлмански нации да се откажат от отхвърлянето на Израел от основаването му през 1948 г. в земи, отдавна обитавани от палестинци. При управлението на Тръмп Обединените арабски емирства, Бахрейн и Мароко подписаха споразумения за нормализация с Израел.

Но стряскащата атака на Хамас – и голяма част от отговора на арабския свят на нея – също повдигна нови въпроси за това дали палестинските амбиции за суверенитет могат да бъдат оставени настрана, докато САЩ се опитват да помогнат на Израел да продължи напред с подобряването на отношенията с останалите си съседи в Близкия изток.

След като Нетаняху обеща да превърне всички скривалища на Хамас в Газа в развалини, регионът сега се подготвя за още повече смърт и разрушения и експанзивна военна операция от страна на Израел. Байдън ще се обърне към атаките срещу Израел в реч в Белия дом във вторник следобед.

"Ще станем свидетели на доста значима операция от въздуха, сушата и морето, която струва много, много, много животи", каза Стивън Кук, старши сътрудник за изследвания на Близкия изток и Африка в Съвета за външни отношения. "Мисля, че тази динамика на нормализация вероятно ще се забави или ще спре, поне за определен период от време."

Атаките бяха шок за американските, израелските и саудитските служители, които смятаха, че израелско-саудитското споразумение започва да влиза в центъра на вниманието.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини