Министър-председателят на Косово Албин Курти изрази готовност да подпише споразумение със Сърбия, но сръбският президент Александър Вучич го отхвърли, съобщи информационната агенция Kosovo Press. Двамата лидери са в Брюксел, където вчера и днес ще се проведе заседанието на Европейския съвет, цитирана от БТА.
В съобщение за медиите след срещата си с лидерите на ЕС в Брюксел снощи косовският премиер определи документите в Брюксел и Охрид като "съвместен успех с ЕС". Курти припомни, че е готов да подпише Брюкселското споразумение от 27 февруари 2023 г. и Охридското споразумение от 18 март 2023 г., както и проекта за статут на Съюза на сръбските общини в Северно Косово, предложен от ЕС и САЩ. Според г-н Курти срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел е "подходящото събитие, подходящото място" за подписването на основното споразумение със Сърбия.
Въпреки щедрото предложение на косовския министър-председател, сръбският президент Александър Вучич отказа да подпише споразумение с Косово, съобщи КосовоПрес. Според КосовоПрес, цитирайки министър-председателя Албин Курти, президентът Вучич е поискал приемането на допълнително споразумение, което на практика отменя трите принципа на Основното споразумение, приложенията към него за изпълнение и проекта на петимата пратеници, представен на 21 октомври 2023 г.
Вчера в Брюксел министър-председателят Курти се срещна с германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон, италианския министър-председател Джорджа Мелони, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, заместник-председателя и главен европейски дипломат Жозеп Борел и специалния представител Мирослав Ричак. Косовският премиер им благодари за ролята, ангажираността и приноса им за нормализирането на отношенията и мира между Косово и Сърбия, съобщи КосовоПрес. Косовският министър-председател подчерта, че сигурността в Косово, особено по границата със Сърбия, е основен приоритет след нападението в Северно Косово на 24 септември. "Санкциите и наказанията срещу Сърбия са необходими, за да не се допусне това да се повтори. Разследването на подкрепяните от Сърбия паравоенни и терористични групи трябва да разкрие кой и как е извършил това нападение. На 24 септември в село Банска в Северно Косово беше убит косовски полицай, а в последвалата престрелка бяха убити трима въоръжени сърби. Милан Радойчич, бивш заместник-председател на Сръбската листа, най-голямата партия на косовските сърби, беше арестуван в Сърбия за нападението, но ден по-късно беше освободен. Прищина обвинява Сърбия, че стои зад нападението в Банска, докато Белград отрича да е замесен.
Вчера в Брюксел косовският министър-председател отново заяви, че паравоенната терористична група на Милан Радович и замесените в нея лица трябва да бъдат екстрадирани в Косово, за да бъдат изправени пред съда.
Министър-председателят Албин Курти заяви също, че демократизацията и икономическият напредък на Косово заслужават статут на страна кандидатка за членство в ЕС и призова петте държави-членки на ЕС, които не са признали независимостта на Косово, да го направят.