Отидете към основна версия

3 970 92

Отивайте си! И Нигер мисли да изгони американския военен контингент

  • нигер-
  • сахел-
  • африка-
  • пентагон-
  • мали-
  • буркина фасо

В момента на територията на Нигер има около хиляда американски военнослужещи

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Вътрешният министър на Нигер Мохамед Тумба заяви, че САЩ скоро ще предадат на нигерийските власти плановете за изтегляне на американския контингент от страната, съобщават западни медии. Той заяви това след среща с посланика на САЩ в Нигер Катлийн Фицгибън, съобщи АФП.

По данни на нигерийското министерство на вътрешните работи посланичката е съобщила на министъра, че Вашингтон е взел под внимание решението на новите власти да прекратят военното споразумение със САЩ, и е добавила, че скоро от САЩ ще дойдат предложения за начина, по който ще се извърши изтеглянето на американските войски.

В средата на март нигерийските власти заявиха, че Вашингтон е наложил на Ниамей споразумение за военно сътрудничество от 2012 г. и го е обявил за невалидно.

В момента на територията на Нигер има около хиляда американски военнослужещи. Наред с другото те контролират база за безпилотни самолети в центъра на страната. Декларираната цел на това военно присъствие е да помогне в борбата срещу екстремистите.

По-рано Мали, Буркина Фасо и Нигер обявиха сключването на военен пакт - Алианс на държавите от Сахел, като се договориха да формират общи сили за борба с джихадистите.

Властите на тези държави прекратиха споразуменията за сътрудничество в областта на отбраната с Франция и принудиха военните ѝ контингенти да напуснат територията им.

Също така в края на януари Мали, Нигер и Буркина Фасо обявиха, че незабавно ще се оттеглят от Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS): ECOWAS наложи санкции на Мали и Нигер заради военни преврати, а трите страни от своя страна нарекоха тези мерки незаконни.

На 26 юли в Нигер беше извършен държавен преврат.

Генерал Чиани беше обявен за нов лидер и обеща да предаде властта на цивилни през следващите три години.

Западните страни и много страни от африканския регион критикуват преврата. Властите в Мали и Буркина Фасо подкрепиха пучистите.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 62 гласа.

Свързани новини