Отидете към основна версия

742 2

Глобална опасност от противопехотни мини и необходимост от международно сътрудничество

  • азербайджан-
  • противопехотна мина-
  • война-
  • кавказ

Международната общност трябва да се обедини, споделяйки ресурси и опит, за да елиминира противопехотните мини и да намали въздействието им

Снимка: Посолство на Азербайджан

Противопехотните мини продължават да съществуват като тиха заплаха, отнемайки живот и възпрепятствайки социално-икономическото развитие в световен мащаб. Неотложните съвместни действия в глобален мащаб са жизненоважни за справяне с това многостранно предизвикателство.

Това посочват от Посолството на Азербайджан в София.

Последните доклади за плаващи мини в западните части на Черно море предизвикаха тревога, подчертавайки необходимостта от съвместни усилия. Създаването през м. януари 2024 г. на работна група – от съюзниците в НАТО Турция, Румъния и България – за мерки за борба с минирането в Черно море означава решаваща стъпка към справяне с тази опасност за морския трафик.

В Южен Кавказ, в непосредствена близост до Европа, наследството от бившия арменско-азербайджански конфликт изостря кризата с противопехотните мини, възпрепятствайки развитието и застрашавайки сигурността на хората. Въпреки освобождаването на териториите на Азербайджан, милиони смъртоносни мини препятстват завръщането на разселеното население и спъват сериозно икономическата дейност.

Азербайджан е изправен пред едно от най-високите нива на замърсяване с мини в света, което изисква значителни ресурси и време за разчистване. Милиони противопехотни мини в района са смъртоносна заплаха, изискваща най-малко 25 милиарда щатски долара и 30 години за обезвреждането им. Само за последните три години те са убили или са инвалидизирали почти 400 азербайджански граждани. Последният инцидент се случи на 2 април 2024 г., когато пострадаха 3 азербайджански цивилни, докато са се занимавали с отглеждане на добитък в района на Тартар. Сътрудничеството на Армения е от съществено значение, но нейното нежелание да предостави точна информация възпрепятства напредъка.

Международната общност трябва да се обедини, споделяйки ресурси и опит, за да елиминира противопехотните мини и да намали въздействието им. Когато работим заедно, можем да изградим по-безопасен свят и да дадем възможност за устойчиво развитие на засегнатите от конфликти региони. Международното сътрудничество е не само морален дълг, но и стратегически императив за справяне с това неотложно глобално предизвикателство.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини