Японският премиер Фумио Кишида направи днес обръщение към Конгреса на САЩ, в което подчерта значението на запазването на силните партньорски връзки между двете страни в момент на напрежение в Азиатско-тихоокеанския регион и на скептицизъм сред американските законодатели за ангажираността на страната със световните дела, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Кишида тази седмица е на посещение при президента Джо Байдън, с което Белият дом завършва серията от визити на всеки лидер от "Четворката" (Quad) – неформално партньорство между САЩ, Япония, Австралия и Индия. Този съюз е важен за противопоставяне на нарастващата военна сила на Китай в региона, отбелязва АП.
Японският премиер подчерта значението на ангажиментите на САЩ към глобалната сигурност и увери американските съюзници, че Токио е силен партньор.
Аудиторията на Кишида на Капитолийския хълм включваше много републиканци, които настояват САЩ да не заемат толкова активна роля в световните дела, следвайки идеята "Америка на първо място" на Доналд Тръмп.
Контролираната от републиканците Камара на представителите от месеци заседава по пакет в размер на 95 милиарда долара, който включва военна помощ за Украйна, Израел и съюзници в Индийско-тихоокеанския регион като Тайван, както и хуманитарна помощ за цивилните Газа и Украйна.
Кишида припомни на конгресмените водещата роля, която САЩ играят в световен мащаб след Втората световна война. "Когато е било необходимо, САЩ са правили благородни жертви, за да изпълнят ангажимента си за един по-добър свят", каза японският лидер.
Той предупреди, че светът отново се намира в повратен момент, когато "свободата и демокрацията са застрашени в глобален мащаб". "Докато се срещаме тук днес, усещам сред някои американци вътрешни съмнения за това каква трябва да бъде вашата роля в света", каза още Кишида.
Това е първото обръщение на японски премиер пред Конгреса от 2015 година, когато Шиндзо Абе говори пред американските законодатели.
По-рано през деня Кишида участва в срещата на върха между САЩ, Япония и Филипините, която имаше за цел да се подсили регионалното сътрудничество с оглед на заплахите от страна на Китай.