Гражданите на Грузия са изправени пред "екзистенциален избор" между Русия и Европа, заяви президентът на страната, Саломе Зурабишвили, коментирайки закона за "чуждестранни агенти", предаде радио "Ехото на Кавказ" и цитирана от Укринформ.
Коментирайки решението на управляващата партия „Грузинска мечта“ да продължи да прокарва спорния закон за „чуждестранните агенти“ и разпръскването на протестите срещу инициативата, грузинската лидерка заяви, че „проблемът е значително по-сериозен от проектозакона за прозрачността на чуждестранното влияние, основното е това, което ще се случи на изборите“, цитирано от БТА.
„Проблемът е значително по-сериозен от този проектозакон, който ще се приеме след около месец и половина. Ще му наложа вето, което ще го отложи. Основният въпрос е какво ще се случи на изборите през октомври догодина. Голям брой закони са приети, които показват, че управляващата партия се опитва да сближи Грузия с Русия. Това е нещо, което през последните 30 години мнозинството от населението на Грузия, 80% от него, казва, че не иска“, заяви Зурабишвили.
Коментирайки скорошното изказване на основателя на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили, който увери обществото, че управляващата партия ще продължи с приемането на закона въпреки критиките от страната и чужбина, президентът заяви, че така той „обявява грузинските партньори - Западът и Европейския съюз - за врагове и агенти, които се опитват да организират революция в Грузия“. Затова, според нея, гражданите ще трябва да гласуват за Европа или за Русия на следващите избори.
„Този закон е символ, но всъщност има избор - решение, екзистенциален избор, който Грузия трябва да направи по време на вота: Европа или Русия“, заяви Зурабишвили.
Укринформ припомня, че вчера грузинският парламент одобри на второ четене закона „За прозрачността на чуждестранното влияние“. "За" гласуваха 83 депутати, "против" - 23. По-рано президентът Саломе Зурабишвили обеща да наложи вето на документа, ако бъде приет на трето четене. Управляващата партия "Грузинска мечта" обаче има достатъчно гласове, за да преодолее президентското вето.
Съединените щати осъдиха законопроекта "За прозрачността на чуждестранното влияние" и насилието, използвано от властите срещу протестиращите в Тбилиси.