Страните от Групата на седемте (G7), заедно с Европейския съюз, работят върху нови ограничения за банки от трети страни, за които се твърди, че помагат на Русия да заобиколи санкциите. Това съобщи агенция Bloomberg с позоваване на свои източници.
Според тях тези мерки ще бъдат насочени и срещу финансови институции, които използват системата за предаване на финансови съобщения на Банката на Русия (СПФС), която замени SWIFT. Отбелязва се, че дискусиите по тази тема се водят в навечерието на юнската среща на върха на лидерите на Г-7, на която ще бъдат обсъдени по-строги санкции срещу Руската федерация.
Bloomberg припомня, че Европейският съюз подготвя нов пакет от антируски ограничения, в който също възнамерява да забрани на своите страни да използват СПФС. Тази система вече работи в 20 страни, включително в Армения, Беларус, Казахстан, Китай и Таджикистан. Агенцията посочва, че ЕС очаква да постигне консенсус по 14-ия пакет от санкции до срещата на Г-7, но някои европейски страни все още не са съгласни с инициативата за пълна забрана на СПФС и се опитват да обяснят, че подобна стъпка може да „засегне законните транзакции и разваля отношенията с трети страни."
Събеседниците на Bloomberg отбелязаха, че все още се обсъждат конкретни ограничения, които биха могли да бъдат приети след срещата на върха през юни в Италия, и че страните могат индивидуално да предприемат свои собствени мерки.
През 2014 г. Банката на Русия пусна в тестов режим системата за предаване на финансови съобщения, която може да предава данни във формат SWIFT, но не зависи от своите канали. През 2017 г. СПФС стана напълно оперативен, предавайки съобщения за транзакции във всякакви валути. Първоначално СПФС беше предназначен само за вътрешни руски потребители, но до февруари 2022 г. повече от 20 беларуски банки, кредитни организации от Армения, Казахстан, Таджикистан, Киргизстан, Куба и други страни се присъединиха към него.
През март тази година Банката на Русия публикува доклад, според който в края на 2023 г. SPFS има 556 участници от 20 държави.
Администрацията на Съединените щати може да наложи санкции срещу китайски компании и финансови институции поради предполагаемата подкрепа на Пекин за руския военно-промишлен комплекс.
Това съобщи първият заместник-държавен секретар на САЩ Кърт Кембъл.
„Мисля, че нашият основен фокус е върху китайските компании, които систематично подкрепят Русия“, каза той, попитан дали китайски ръководители и банки могат да бъдат включени в черния списък.
„Също така наблюдаваме внимателно финансовите институции“, добави Кембъл. Според него „ще бъдат предприети стъпки не само от Съединените щати, но и от други страни, недоволстващи от подкрепата за Руската федерация от КНР.
Прессекретарят на китайското посолство във Вашингтон Лю Пеню каза по-рано пред ТАСС, че Съединените щати „разпространяват дезинформация, че Китай предоставя военна подкрепа на Русия“. Според него Пекин „никога не е доставял оръжия на никоя от страните в конфликта“ в Украйна, а икономическото и търговско сътрудничество между КНР и Руската федерация „не е насочено срещу трета страна“.