Масови протести, които доведоха до сериозни инциденти и сблъсъци пред парламента на Кипър, започна днес обсъждането на спорния законопроект за приватизация в държавния сектор, съобщава в. "Филелефтерос".
Обявената за днес стачка и масова демонстрация на работещите в държавната електрическа компания на Кипър ескалира в сблъсъци между протестиращите и полицията и сериозни инициденти пред парламента.
Стотиците разгневени демонстранти избутаха металните ограждения, пробиха полицейския кордон и се опитаха да влязат в сградата, където заседава парламентарната комисия по финанси. Те хвърляха пластмасови бутилки с вода, плодове, предмети и пиратки и викаха “предадени” и „продажници“.
При сблъсъците бе причинена повреда в електрозахранването на сградата на парламента, което причини автоматично заключване на вратите на сградата. Така депутатите останаха затворени за около час преди вратите на парламента да бъдат отворени.
Засилено е полицейското присъствие около сградата на кипърския парламент, включително с отряда за борба с безредиците, представители от който има и вътре в сградата. По предварителна информация се съобщава за незначителни наранявания на полицаи и протестиращи.
Заради стълкновенията и затруднения достъп до парламента заседанието на финансовата комисия първоначално бе отложено, но след това работата бе възобновена, съобщи Кипърската информационна агенция. На заседанието на комисията присъстваха министърът на финансите Харис Георгиадис като и представител на правната служба, а не на главния прокурор, както бе планирано първоначално.
Сесията беше спряна точно преди обяд и ще продължи утре, когато властите очакват нови протести.
Стачката и масовата демонстрация пред парламента бяха насрочени от работещите в кипърската държавна електрическа компания в знак на несъгласие със законопроекта за приватизация на трите големи и печеливши организации – държавния телеком СИТА, държавната електрическа компания и пристанищата. Спонтанно в едночасова стачка излязоха тази сутрин и работещите в телекома.
Спорният закон трябва да бъде гласуван до 5-и март, за да може страната да получи следващия транш от 236 млн. евро от спасителния заем от тройката международни кредитори.