Властите на САЩ възнамеряват да наложат санкции срещу основателя и почетен председател на грузинската управляваща партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" Бидзина Иванишвили, за когото се твърди, че е допринесъл за развитието на връзките между страната му и Русия, съобщи радиостанцията "Гласът на Америка".
Според нея, американските власти смятат, че действията на Иванишвили уж са допринесли за по-лесния достъп на руските компании до грузинския пазар, а също така са попречили на курса на Тбилиси към присъединяване към ЕС и НАТО. Ако бъдат наложени санкции, активите на политика в САЩ (ако има такива) ще бъдат замразени, а на американски граждани и компании ще бъде забранено да правят бизнес с него. Освен това на Иванишвили може да бъде забранено да влиза в Съединените щати.
Според радиостанцията планираните ограничения срещу Иванишвили се обясняват с факта, че американската администрация е разочарована от неуспешните опити да принуди грузинските власти да отменят закона за чуждестранните агенти, което предизвика остра реакция от Вашингтон и Брюксел. Точният момент на въвеждането на санкции срещу основателя на грузинската управляваща партия не е разкрит.
Отношенията на Грузия със Съединените щати и ЕС се влошиха след приемането на закон за чуждестранните агенти от грузинския парламент през май. Държавният департамент съобщи, че във връзка с приетия закон въвежда визови санкции срещу десетки грузински граждани, включително членове на правителството, парламента, техни роднини и служители на правоприлагащите органи. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви през юли решението да спре програмата за помощ на Тбилиси в размер на над 95 милиона долара във връзка със закона за чуждестранните агенти. По същата причина ЕС замрази 30 млн. EUR, които бяха планирани да бъдат отпуснати на грузинското министерство на отбраната.
На 26 октомври в Грузия ще се проведат парламентарни избори. Управляващата партия, която е на власт от 12 години, ще се опита да спечели за четвърти път. Неин основен съперник е партията Единно национално движение. Партията, която получи най-много гласове, ще номинира кандидат за министър-председател, който ще състави правителството.