Държавният секретар на САЩ Антони Блинкън заяви във вторник пред израелския премиер Бенямин Нетаняху, че Израел не е предприел достатъчно стъпки за доставянето на повече хуманитарна помощ в Газа. Той го помоли да работи за подобряване на ситуацията, съобщи високопоставен служител на Държавния департамент, цитиран от "Ройтерс", цитирано от News.bg.
Блинкън проведе "разширени разговори" относно хуманитарната ситуация в Газа с Нетаняху и други висши израелски лидери, които се ангажираха да действат по исканията на САЩ, добави служителят, който пожела да остане анонимен.
Първият американски дипломат е в Израел като част от по-широка едноседмична обиколка в Близкия изток. Въпреки това, израелската информация за срещата не споменава хуманитарни въпроси да са били обсъждани.
По-рано този месец Блинкън и министърът на отбраната Лойд Остин изпратиха писмо до израелските лидери, с което настояваха да се предприемат повече стъпки за подобряване на хуманитарната ситуация в Газа в рамките на следващия месец или да се изправят пред потенциални ограничения върху военната помощ на САЩ. Това беше едно от най-силните предупреждения от началото на конфликта с Хамас преди година.
"Стъпките, които Израел е предприел досега, не са достатъчни и днес изяснихме, че трябва да видим повече", каза американският служител.
"Израелците се ангажираха да изпълнят нашите искания и правят всичко възможно за това. Ние приемаме тези ангажименти сериозно, но резултатите са важни", допълни той.
Уверенията, които спомена американският служител, липсваха в израелското изявление относно срещата между Блинкън и Нетаняху. В изявление на Държавния департамент се подчертава, че Блинкън е подчертал необходимостта Израел да увеличи хуманитарната помощ, докато израелският отчет не включва подобни въпроси.
Размерът на хуманитарната помощ, която влиза в Газа, е спаднал до най-ниското си ниво за годината, според данни на ООН. Освен това ООН заяви, че Израел е блокирал десетки опити за доставка на помощ, особено в северната част на Газа, този месец.
Израелските представители също увериха Блинкън, че политиката на страната не включва използване на обсадни тактики срещу Хамас в северна Газа. Така нареченият "генералски план", предложен от пенсионирани военни командири и някои членове на парламента този месец, предвижда цивилните палестинци да бъдат евакуирани от северна Газа, която след това ще бъде обявена за затворена военна зона.
"Те заявиха, че това абсолютно не е тяхната политика... Ние казахме, че трябва да изяснят това публично. Не мога да кажа дали ще го направят, но чухме ясен ангажимент, че това не е официалната им политика", заяви американският служител.
Преди повече от две седмици Израел започна широка военна офанзива в северната част на Газа, особено в Джабалия – най-големият от осемте исторически лагера в анклава. Целта беше да се попречи на бойците на Хамас да се прегрупират.
Жителите съобщават, че израелските сили са обсадили болници, училища и други убежища, в които са настанени разселени семейства, и са наредили на хората да се евакуират на юг. Израелските сили са задържали десетки мъже.
Израелските военни отричат евакуациите да са част от по-широк план, заявявайки, че целта е да се отделят цивилните от бойците на Хамас.
Общият брой на загиналите в Газа наближава 43 000 души според последните данни на здравното министерство, като голяма част от 2,3-милионното население е разселена, много от тях в импровизирани убежища.
Израелската офанзива беше предизвикана от водената от Хамас атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при която около 1200 души бяха убити и около 250 бяха взети за заложници и отведени в Газа.