Кандидатът за президент на САЩ на Републиканската партия Доналд Тръмп снощи организира предизборен митинг в нюйоркската зала "Медисън Скуеър Гардън", който започна с поредица от вулгарни и расистки коментари от страна на съюзници на бившия президент, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Тръмп, който е нюйоркска знаменитост от десетилетия, се надяваше да използва събитието в емблематичната зала, известна с баскетболните мачове на "Никс" и концертите на Били Джоел, за да отправи заключителния си аргумент срещу кандидата на демократите Камала Харис, въпреки че щатът Ню Йорк за последен път гласува за републикански кандидат за президент през 1984 година.
"Бих искал да започна като ви задам един много прост въпрос. По-добре ли ви е сега, отколкото ви беше преди четири години?", започна речта си Тръмп. "Не!", отговориха му с възгласи хората в залата.
След това той обеща, че ако спечели изборите на 5 ноември, ще спре "инвазията на престъпници, които идват в нашата страна", и нарече Харис "човек с много нисък коефициент на интелигентност".
В предизборната проява участваха най-малко 20 различни оратори - от бившия професионален кечист Хълк Хоган до бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани, както и синовете на Тръмп - Ерик и Дон-младши.
Някои от ораторите използваха расистки и женомразки изрази, за да подгреят тълпата.
Руди Джулиани, някогашният кмет на Ню Йорк и бивш личен адвокат на Тръмп, заяви, че Харис е "на страната на терористите" в израелско-палестинския конфликт и иска да доведе палестинците в САЩ.
Комикът Тони Хинчклиф използва груб език, като се пошегува, че латиноамериканците "обичат да правят бебета" и нарече карибската американска територия Пуерто Рико "плаващ остров от боклук".
Пуерториканският певец Рики Мартин публикува клип с тези коментари в "Инстаграм" и написа под него на испански език: "Ето какво мислят за нас".
Макар че пуерториканците са граждани на САЩ, жителите на острова нямат право да гласуват на избори в САЩ, посочва Ройтерс. Въпреки това милиони пуерториканци, които са се преместили в континенталната част на САЩ, могат да участват пълноценно в изборите, а много от тях са се установили в щата Пенсилвания, който се очаква да бъде оспорван.
Харис снощи посети пуерторикански ресторант във Филаделфия в щата Пенсилвания, за да насърчи хората да гласуват. Тя публикува видеоклип в социалните мрежи, в който обещава да "инвестира в бъдещето на Пуерто Рико" като президент.
Опонентката на Тръмп от президентските избори през 2016 година Хилари Клинтън пък го обвини, че "пресъздава" пронацистки митинг, който се е състоял в "Медисън Скуеър Гардън" през 1939 г. в навечерието на Втората световна война.
Критиците на Тръмп отдавна го обвиняват, че с нехуманната си и расистка реторика овластява белите супремасисти.
Тръмп отхвърли сравнението с 30-те години на миналия век. „"Това се нарича "Да направим Америка отново велика", това е всичко", заяви той в петък.
"Днес това е къщата на Доналд Тръмп", заяви кечистът Хълк Хоган в речта си на събитието в Ню Йорк снощи и отхвърли обвиненията, че Тръмп е фашист: "Не виждам никакви нацисти тук", обяви той.
Американският милиардер Илон Мъск, който подкрепя кандидатурата на Тръмп за преизбиране чрез платформата си за социални медии "Екс", огромното си богатство и парични дарения, беше посрещнат на сцената със скандирания "Илон". "Това е онзи вид положителна енергия, която е характерна за Америка", заяви Мъск.
Милиардерът, когото Тръмп каза, че ще назначи начело на нова комисия за ефективност на правителството, заяви, че федералният бюджет може да бъде намален с "поне" два трилиона долара. През фискалната 2024 г., която приключи на 30 септември, федералните разходи на американското правителство достигнаха 6,75 трилиона долара.
Залата избухна в овации за твърдата реторика на Тръмп по отношение на мигрантите. Той обеща да забрани градовете убежища и да се позове на Закона за чуждите врагове от 1798 г., за да депортира имигранти с криминални досиета.
Тръмп също така обяви нова своя политика за предоставяне на данъчни облекчения за болногледачи, които "се грижат за родител или близък човек".
Според социологическите проучвания нито един от двамата кандидати няма преднина сред гласоподавателите в щатите, които ще определят изхода от изборите. До изборния ден остава малко повече от седмица. Вече са били подадени повече от 38 милиона гласа.