САЩ предупредиха вчера Иран в Съвета за сигурност на ООН, че го чакат тежки последици, ако предприеме нови атаки срещу Израел или срещу американски военни в Близкия изток, предаде Ройтерс.
"Няма да се поколебаем да се отбраняваме. Нека е ясно. Съединените щати не искат по-нататъшна ескалация. Смятаме, че това трябва да е краят на директната размяна на огън между Израел и Иран", каза постоянната представителка на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфилд.
Съветът за сигурност на ООН се събра на заседание, след като Израел нанесе удари по заводи за ракети и други обекти в Иран рано сутринта в събота. Израелските удари бяха отговор на атаката на Иран срещу Израел на 1 октомври, когато Техеран изстреля срещу еврейската държава около 200 балистични ракети.
Иранският постоянен представител в ООН Амир Сайед Иравани заяви, че Вашингтон е "съучастник" на Израел заради военната помощ, която оказва на съюзника си.
"Иран последователно търси пътя на дипломацията. Въпреки това, в качеството си на суверенна държава, Ислямска република Иран си запазва изконното право да отговори на този акт на агресия в момент, в който сама избере", изтъкна иранският представител.
Постоянният представител на Израел в ООН Дани Данон призова Съвета за сигурност на ООН да въведе санкции срещу военната и икономическата инфраструктура на Иран.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че служители от Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци трябва да бъдат подведени под отговорност за „терористични дейности", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В пост в "Екс" Нетаняху добави, че сега и в бъдеще трябва да остане на разположение за Газа трайна хуманитарна помощ.
По-рано вчера израелският парламент прие закон, забраняващ дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци на територията на Израел от догодина, предадоха световните агенции.
Законът забранява на Агенцията да извършва „каквато и да е дейност“ или да оказва каквито и да е услуги в Израел, посочва Асошиейтед прес.
Законът беше приет с 92 гласа „за" срещу едва 10 гласа „против“ след разгорещен дебат между неговите привърженици и противници, предимно представители на арабските партии.
Израел отдавна е силно критичен към агенцията на ООН, а отношенията им се влошиха след началото на войната в Газа между Израел и „Хамас“ на 7 октомври миналата година. Израелското правителство обвини някои служители на агенцията, че са участвали в нападението на палестинското ислямистко движение в Южен Израел, отбелязва Франс прес.
Още преди гласуването САЩ заявиха, че са „силно обезпокоени“ от закона. „Дадохме ясно да се разбере на израелското правителство, че сме силно обезпокоени от този проектозакон [...] и настояваме израелското правителство да не го одобрява“, заяви пред журналисти говорителят на Държавния департамент Матю Милър, като отново подчерта „решаващата“ роля на Агенцията в разпределянето на хуманитарната помощ в ивицата Газа.
В Лондон ръководителят на британската дипломация Дейвид Лами изрази своето „дълбоко съжаление“ за внасянето на законопроекта.