Отидете към основна версия

2 004 7

Израел загуби петима военни в Газа и Ливан, заплаши Иран с "много силен удар"

  • израел-
  • газа-
  • ливан-
  • иран-
  • палестинци

ООН призова еврейската държава да се погрижи за палестинските бежанци, ако прекъсне отношенията с Агенцията. Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че германският паспорт не пази от наказание терористи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелските военни потвърдиха, че четирима техни военнослужещи са били убити при сражения в северната част на ивицата Газа, а един офицер е тежко ранен, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Още един израелски военнослужещ е починал от раните си, получени в сражение в Южен Ливан.

С това общият брой на израелските военнослужещи, загинали от октомври 2023 г. насам, става 777 души.

Началникът на израелския генерален щаб генерал Херци Халеви заплаши, че ще нанесе "много силен" удар по Иран, ако Техеран отвърне на израелското нападение срещу военни цели, извършено в събота, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Ако Иран направи грешката да изстреля още един залп ракети по Израел, ние отново ще знаем как да ударим Иран (...) и ще ударим много, много силно", подчерта генерал-лейтенант Херци Халеви. Обръщайки се към военнослужещите, участвали в удара на 26 октомври, той заяви, че армията не е нанесла удари по определени цели в Иран на този ден, в случай че "може да бъдем принудени да ударим отново".

"Тази история не е приключила", добавил е генералът, според комюнике, публикувано от армията.

В събота израелски изтребители нанесоха въздушни удари по военни цели в Иран в отговор на ракетната атака, извършена от Техеран на 1 октомври срещу Израел. Според иранското ръководство тя е била предприета в отговор на убийството на лидерите на ливанската организация "Хизбула" и палестинската "Хамас" - ислямистки движения, подкрепяни от Техеран.

Според Иран израелската атака е причинила "ограничени щети".

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че германският паспорт не предпазва от наказание никого, особено терористите. Позицията на Арагчи идва ден след като Иран екзекутира иранец с германски паспорт, който бе осъден за тероризъм, предаде иранската новинарска агенция ИРНА, цитирана от БТА.

В публикация в социалната мрежа "Екс" Арагчи призова германското правителство да спре да се крие зад лицемерни лозунги за правата на човека, напомняйки за химическите оръжия, доставени от Германия на режима на Саддам Хюсеин по време на ирано-иракската война през 80-те години на миналия век.

Германия протестира срещу екзекуцията на Джамшид Шармахд, ръководител на базирана в САЩ терористична група, който е имал германско гражданство. Германското правителство отзова посланика си в Техеран и привика иранския шарже д'афер в Берлин в знак на протест, отбелязва ИРНА.

"Иранският гражданин Джамшид Шармахд открито и безсрамно ръководи терористична атака срещу джамия, при която загинаха 14 невинни души - включително жени и деца. Повече от 200 души бяха ранени. Доказателствата са публични и достъпни за всички", заяви Арагчи.

"Германският паспорт не осигурява безнаказаност на никого, още по-малко на терорист и престъпник“, добави той.

Иранският първи дипломат обвини германското правителство в съучастие в израелския геноцид в Газа, като посочи, че Германия е вторият по големина доставчик на смъртоносни оръжия за израелския режим.

"Огледайте се. Дори собственият ви народ се подиграва на високомерните ви претенции за човешки права“, написа Арагчи.

ООН подчерта, че ако Израел приложи новите закони, които прекъсват връзките с агенцията на ООН за палестинските бежанци, израелското правителство ще трябва да посрещне техните нужди съгласно международното право, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Генералният секретар Антониу Гутериш заяви, че ООН няма друга алтернативна агенция. Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци беше от жизненоважно значение по време на войната между Израел и "Хамас" в Газа и приетите от Израел закони, които я забраняват, "ще имат опустошително въздействие върху хуманитарната ситуация" в палестинските територии, подчерта говорителят на ООН Стефан Дюжарик.

Агенциите на ООН за децата, здравеопазването и миграцията също подчертаха, че агенцията е ключова за операциите на световната организация в Газа, където хората разчитат на спешна хранителна помощ по време на продължилата повече от година война, в която загинаха десетки хиляди души и голяма част от анклава беше превърната в руини.

ООН е обнадеждена от изявленията в подкрепа на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, добави Дюжарик. "Ще бъдем много благодарни на усилията на всяка държава членка да ни помогне да преодолеем тази спънка", отбеляза той.

Израел твърди, че някои от 13 000-те служители на агенцията в Газа са участвали в атаките на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., които предизвикаха войната в Газа. Според израелските власти стотици служители на агенцията имат връзки с екстремистите, а израелските въоръжени сили заявяват, че са откривали оръжия на "Хамас" в или под съоръженията на агенцията.

Два закона, приети от Израел в понеделник, могат да попречат на агенцията да продължи работата си.

Дори САЩ, най-близкият съюзник на Израел, се присъединиха към много правителства и хуманитарни организации, които се противопоставиха на законодателството, което влиза в сила след три месеца. Вчера Гутериш изпрати писмо до израелския премиер Бенямин Нетаняху, в което излага своите опасения и повдига въпроси, свързани с международното право, добави Дюжарик.

В качеството си на окупационна сила, съгласно международното хуманитарно право, Израел е длъжен да гарантира задоволяването на нуждите на палестинците, включително за храна, здравеопазване и образование, подчерта говорителят на ООН. Ако Израел не е в състояние да посрещне тези нужди, той е длъжен да позволи и да улесни дейностите на ООН, включително на хуманитарните агенции, за посрещане на тези нужди.

"Ако Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци престане да функционира - а за нас няма алтернатива - Израел ще трябва да запълни вакуума", заяви Дюжарик. "В противен случай той ще наруши международното право."

"Вместо да осъди Агенцията за палестинските бежанци за това, че си затваря очите пред тероризма и в някои случаи участва в него, ООН вместо това осъжда Израел", отговори представителят на Израел в ООН Дани Данон. Според него агенцията не се интересува от предоставянето на хуманитарна помощ за Газа и е просто "ръка на "Хамас", действаща под прикритието на ООН".

"Израел ще продължи да улеснява предоставянето на хуманитарна помощ в Газа в съответствие с международното право", добави Данон. Агенцията за палестинските бежанци обаче "се провали в мандата си и вече не е подходящата агенция за тази работа".

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 10 гласа.

Свързани новини