Двама сенатори от Демократическата партия поискаха администрацията на президента Джо Байдън да проучи дали информацията за редовни контакти между основателя на Спейс Екс Илон Мъск и руския президент Владимир Путин трябва да наложи преразглеждане на участието на Мъск в правителствените договори на космическата му компания, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Сенаторите Джийн Шахийн и Джак Рийд, председател на сенатската Комисия по въоръжените сили, поискаха от Министерството на правосъдието и Пентагона да направят проверка, като се позоваха на информация за контакти между Мъск и руски представители през последните две години.
"Тези връзки между добре известен противник на САЩ и Мъск, получаващ милиарди долари от правителството на САЩ, предизвикват сериозни въпроси", пишат двамата сенатори.
Във вторник Мъск беше назначен да ръководи ведомство по ефективността на правителството, припомня Ройтерс. Според публикации от днес в Екс на представители на републиканците, милиардерът търси "служители с висок коефициент на интелигентност", които ще работят по съкращаването на разходите "по 80+ часа на седмица". Планира се и работата на американската бюрокрация да бъде излъчвана на живо чрез лайвстрийм в социалните мрежи.
По-рано американското издание "Ню Йорк таймс", цитирано от Франс прес и БТА, предад, че Мъск се е срещнал с посланика на Иран в ООН на 11 ноември, понеделник, за да "намали напрежението" между Техеран и Вашингтон.
Всекидневникът цитира два неназовани ирански източника, които казват, че срещата, продължила повече от час на тайно място в Ню Йорк между Мъск и Амир Саид Иравани, е била "положителна" и представлява "добра новина". Мисията на Иран в ООН заяви пред АФП, че "няма коментар" по темата. Екипът на Доналд Тръмп също не е потвърдил провеждането на срещата.
Както бе обещал по време на предизборната кампания, новоизбраният президент на САЩ избра Илон Мъск за ръководител на нова правителствена структура, която ще отговаря за ефективността на американската изпълнителна власт и ще има задачата да намали публичните разходи.
Ако срещата бъде потвърдена, това може да е знак, че новоизбраният президент е решил да избере дипломатически подход към Техеран, отбелязва АФП. По време на първия си мандат Тръмп се придържаше към така наречената политика на "максимален натиск" върху Иран, възстановявайки тежките санкции срещу Техеран, които бяха вдигнати като част от историческа ядрена сделка, сключена през 2015 г.
Миналата седмица Вашингтон обвини Техеран в участие в заговор за убийството на новоизбрания американски президент. В отговор Иран призова Тръмп да възприеме нова политика спрямо ислямската страна, изпращайки сигнал за откритост в отношенията.