Отидете към основна версия

612 5

Байдън се срещна с лидерите на Япония и Южна Корея, говори за последно днес със Си Цзинпин ВИДЕО

  • сащ-
  • китай-
  • южна корея-
  • япония-
  • джо байдън-
  • си цзинпин

Пекин предупреди да няма каквито и да било усилия за спиране на глобализацията след заплахите на Тръмп за високи мита

Снимка: YouTube

Китайският президент Си Цзинпин ще се срещне днес в перуанската столица Лима за последен път с американския президент Джо Байдън, преди новоизбраният държавен глава на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, предаде БНР.

Отношенията между двете страни се стабилизираха през изминалата година, като двете държави провеждаха редовни срещи на високо ниво след нарастване на напрежението, след като бившият председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси посети Тайван и САЩ свалиха предполагаем китайски шпионски балон.

Междувременно Байдън се срещна с лидерите на Япония и Южна Корея, за да затвърди дипломатическия им напредък в очакване на новото правителство на Тръмп, за което мнозина се опасяват, че може да развали съюзите по света, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Срещата между Байдън и двама от най-близките му азиатски съюзници се проведе в момент, когато се очаква отношенията на САЩ с Пекин да станат по-конфронтационни след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари, предвид обещанията му за рязко повишаване на митата, което може да затрудни китайската икономика.

Разполагането на севернокорейски войски в Русия в подкрепа на руската война в Украйна, както и севернокорейската програма за ядрени оръжия и намаляването на перспективите за мирно уреждане на продължаващия от десетилетия конфликт с Южна Корея също повишават напрежението в Азия.

„Япония, Република Корея и Съединените щати категорично осъждат решенията на лидерите на КНДР и Русия за опасно разширяване на руската агресивна война в Украйна“, се казва в съвместно изявление,

Срещата в кулоарите на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Лима, Перу, събра за първи път лично Байдън, южнокорейския президент Юн Сук-йол и японския министър-председател Шигеру Ишиба, който встъпи в длъжност през октомври.

Установяването на сътрудничество между Южна Корея и Япония се смята за едно от дипломатическите постижения на четиригодишния мандат на Байдън като президент, който скоро ще приключи. Двете страни имат дълга история на взаимна вражда, породена от суровото колониално управление на Япония над Корея през 1910-1945 г.

Си Цзинпин предупреди да няма каквито и да било усилия за спиране на глобализацията, като това е неговото първо по-значимо изказване, откакто Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ и заплаши да наложи мита в размер до 60% върху вноса на стоки от втората по големина икономика в света, съобщава Блумбърг, цитирана от БНР

"Блокирането на икономическото сътрудничество под различни извинения и разделянето на един взаимозависим свят е връщане назад в историята", се посочва в реч, написана от Си Цзинпин, която беше произнесена в петък от китайския министър на търговията Ван Вентао на срещата на върха в Перу.

"Светът навлезе в нов период на турбуленция и промяна. Унилатерализмът и протекционизмът се разпространяват, фрагментацията на световната икономика се засилва. Икономическата глобализация е изправена пред сериозни предизвикателства", посочва президентът на Китай.

Китайският лидер се стреми да се представи като защитник на икономическата глобализация, докато присъства на срещите на върха на APEC и Групата на 20 в Южна Америка тази седмица, стратегия, която той използва и по време на първия мандат на Тръмп. Тарифните заплахи на новоизбрания президент на САЩ рискуват да провалят крехкото възстановяване на Китай, отбелязва Блумбърг.

Си Цзинпин обаче изрази "пълна увереност" в постигането на целта на Китай за икономически растеж от около 5% за 2024 г., след като данните за октомври показаха, че икономиката започна да се възстановява в резултат на въведените правителствените стимулиращи мерки. Ръстът на потреблението почти навакса фабричното производство, което е положително за икономика, бореща се със спад в сектор на имотите, слабо търсене и падащи цени.

Той също така призова нововъзникващите икономики в така наречения "Глобален Юг" да имат по-голям глас в световните дела, като всички страни се радват на равни права и възможности за развитие.

"Трябва да ръководим правилно развитието на икономическата глобализация, а не да следваме стария път на оставяне няколко държави да водят хегемония. Трябва да тласнем икономическата глобализация, за да отприщим повече положителни ефекти и да навлезем в нов етап, който е по-динамичен, по-приобщаващ и по-устойчив", посочи Си Цзинпин в речта си.

Новият президент на САЩ Доналд Тръмп е избрал дългогодишни критици на Китай за ключови постове в неговата администрация, включително Марко Рубио като държавен секретар и Майкъл Уолц като съветник по националната сигурност.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини